Slávnostné torty sú už v Kosove ozdobené, fľaše vína s názvom Nezávislosť sa chladia. Po stovkách rokov vlády Srbska, po vojne, v ktorej zahynulo 10.000 ľudí a po desaťročí správy OSN sa maličké Kosovo - prevažne moslimské, ale výrazne prozápadne orientované - pripravuje na nedeľný historický krok vyhlásenia nezávislosti od Srbska.
V noci nadnes už prepukli v juhosrbskej provincii spontánne pouličné oslavy, pretože sa blíži zrodenie nového štátu etnickej albánskej väčšiny.
"Nezávislosť je snom všetkých ľudí Kosova a som veľmi šťastný, tak ako každý," uviedol 20-ročný mladík v eufórii.
V malej srbskej menšine Kosova však narastá napätie. Mnohí prisahali, že nikdy neuznajú stratu regiónu, ktorý pokladajú za srdce domoviny svojich predkov. Odtrhnutie Kosova vnímajú, akoby to bola amputácia.
"Vyzývam všetkých Srbov, aby odmietli Kosovo, tento štát -monštrum. Urobím všetko pre to, aby som zabránil jeho zrodu," povedal Marko Jakšič, radikálny vodca kosovských Srbov.
Tanec a zvuk bubnov sa ozývali celou Prištinou, zaplavenou červeno-čiernymi albánskymi vlajkami s dvojhlavým orlom, ale boli v ostrom protiklade s pochmúrnou náladou a smútkom v etnicky rozdelenom severnom meste Kosovská Mitrovica, ktoré je baštou Srbov a možným ohniskom násilia.
"Sme Srbi a toto bude vždy Srbsko," vyhlásil vzdorovito 18-ročný mladík a ukázal na most, ktorý rozdeľuje mesto na dve časti. "Sme pripravení brániť naše územie za každú cenu, aj za cenu našich životov," dodal.
Hoci Kosovo oficiálne zostalo súčasťou Srbska, od roku 1999 sa nachádzalo pod správou OSN. V ten rok nálety Spojených štátov ukončili brutálne čistky etnických albánskych separatistov, ktoré mal na svedomí dnes už nebohý juhoslovanský líder Slobodan Miloševič.
Až 90 percent z dvoch miliónov obyvateľov v Kosove sú Albánci - väčšinou umiernení alebo islam nepraktizujúci moslimovia, ktorí nevidia dôvod na to, aby zostali súčasťou kresťanského pravoslávneho Srbska.
Premiér Hashim Thaci, bývalý líder dnes už rozpustenej Kosovskej oslobodeneckej armády (UCK), má podľa očakávania v nedeľu popoludní zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentu, ktorý bude hlasovať o vyhlásení nezávislosti a predstaví aj novú vlajku a štátny znak.
EÚ oficiálne vymenovala osobitného vyslanca pre Kosovo
Európska únia dnes oficiálne vymenovala Piera Feitha do funkcie osobitného vyslanca pre Kosovo, ktoré má podľa očakávaní v nedeľu vyhlásiť nezávislosť.
Feith, ktorého mandát potrvá do 28. februára 2009, bude spolupracovať s vysokým predstaviteľom EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javierom Solanom a so šéfom misie EÚ pre Kosovo (EULEX), francúzskym generálom Yvesom de Kermabonom. Toho EÚ takisto dnes vymenovala súčasne so spustením misie, ktorú členské krajiny oficiálne odštartovali v noci nadnes po tom, ako o polnoci uplynula lehota na vznesenie námietok v rámci tzv. písomnej procedúry.
Úlohou misie EÚ bude vykonávať dohľad a poskytovať poradenstvo kosovským úradom vo všetkých oblastiach súvisiacich s vládou zákona. Takisto bude zaisťovať, aby sa dodržiavali práva menšín a bude sa angažovať v boji proti korupcii a organizovanému zločinu.
EULEX preberie právomoci od misie Organizácie Spojených národov (UNMIK) po 120-dňovom prechodnom období. Po dosiahnutí svojej plnej operačnej kapacity bude mať misia približne 1900 členov vrátane policajtov, sudcov a colníkov. Spolupracovať bude so skupinou miestnych zamestnancov, ktorých by malo byť asi 1100.
Hlavné sídlo misie bude v Prištine. Pripravené budú aj jednotky pozostávajúce z 300 policajtov a pohraničníkov, ktoré však budú rozmiestnené len v prípade pohotovosti.
Misia má rozpočet vo výške 205 miliónov eur na úvodných 16 mesiacov, hoci sa predpokladá, že potrvá dlhšie. Podľa EÚ sa pôsobenie misie skončí vtedy, keď miestne úrady budú mať dostatok skúseností na to, aby dokázali zaručiť, že všetci obyvatelia budú profitovať z vlády zákona.
Podľa ministra pre Kosovo Samardžiča urobila EÚ ďalší hanebný krok
Srbský minister pre Kosovo Slobodan Samardžič dnes uviedol, že Európska únia urobila "ďalšie hanebné rozhodnutie", keď schválila vyslanie misie do juhosrbskej odštiepeneckej provincie Kosovo.
Schválenie vyslania policajnej a súdnej misie EÚ do Kosova prišlo deň pred očakávaným vyhlásením nezávislosti od Srbska, ku ktorému má dôjsť na mimoriadnom zasadnutí kosovského parlamentu, údajne v nedeľu popoludní.
Samardžič uviedol, že svojím rozhodnutím "EÚ schválila politiku odtrhnutia ako spôsob riešenia menšinových otázok" a prejavila sa tak ako "bezmocná, nespoľahlivá medzinárodná organizácia so sklonom k porušovaniu vlastných medzinárodných zákonov v mene zahraničnopolitických záujmov Ameriky".
Minister takisto vyhlásil, že Srbsko musí "prehodnotiť svoje vzťahy s Európskou úniou a so všetkými jej členskými štátmi, ktoré nakoniec uznajú nezávislosť Kosova".
Kosovo podľa očakávania vyhlási nezávislosť v nedeľu a jeho lídri sa spoliehajú na to, že zvrchovanosť okamžite uznajú USA a väčšina EÚ.
Srbsko vo štvrtok oznámilo, že "anuluje" vyhlásenie nezávislosti Kosova aj následný vznik "falošného bábkového štátu" na svojom území.
Misia EÚ má prevziať od OSN správu nad Kosovom, ktorú zaviedli v provincii v roku 1999, keď nálety NATO ukončili krvavý medzietnický konflikt.
Autor: ks