Hlavný štátny denník KĽDR Rodong Sinmun priniesol dlhý úvodník plný chvál na Kima za to, že urobil z komunistického národa "neporaziteľnú mocnú krajinu", keď zvýšil jej "politickú a vojenskú silu".
"Musíme sa znova a znova zjednocovať okolo vedenia našej krajiny a držať sa pritom hesla 'Chráňme svojimi životmi naše vedenie na čele s Kim Čong-ilom'," napísal denník.
Noviny podporili Kimovu politiku v duchu "armáda je prvoradá", čo znamená vybudovanie ešte silnejších ozbrojených síl.
Kimove narodeniny patria k najoslavovanejším sviatkom v Severnej Kórei, spolu s narodeninami jeho zosnulého otca a zakladateľa štátu Kim Ir-sena. Pchjongjang si dal veľmi záležať a zorganizoval spomienkové akcie, ako napríklad slávnosť pod holým nebom spojenú s veľkou ľudovou tancovačkou, či koncert. Na hlavnom námestí metropoly sa ozývali aj piesne ospevujúce vodcu.
Blahoželania a dary sa Kim Čong-ilovi hrnuli z celého sveta, dokonca aj od ruského prezidenta Vladimira Putina a od úradujúceho kubánskeho prezidenta Raúla Castra.
Po celej krajine otvorili výstavy "kimčongilie" - kvetu pripomínajúceho ružu, pomenovaného po diktátorovi.
Oslavy sa konali v čase, keď sa medzinárodné rozhovory o severokórejskom jadrovom programe dostali do slepej uličky. Washington totiž obviňuje Pchjongjang, že odmieta odovzdať úplný zoznam svojich nukleárnych programov a splniť si tak povinnosť vyplývajúcu z dohody o odzbrojení, ktorá tiež vyžaduje odstavenie jadrových zariadení KĽDR z prevádzky.
Severná Kórea vyhlasuje, že odovzdala USA zoznam už v novembri. Washington tvrdí, že zoznam nikdy nebol "úplný a správny". Odstavovanie jadrových zariadení však prebieha pomerne hladko, aj keď s oneskorením.
Kim Čong-il prevzal vedenie v komunistickej KĽDR po tom, ako Kim Ir-sen v roku 1994 zomrel na zlyhanie srdca. Išlo o prvé dedičné prevzatie moci v komunizme. Vodca má troch synov s dvoma rôznymi ženami, ale žiadneho z nich nemenoval za svojho nástupcu.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.