Washington 16. februára (TASR) Nominačný boj o prezidentskú kandidatúru v USA zatiaľ nie je rozhodnutý a špecialisti na reč tela tvrdia, že voľby môže rozhodnúť "emocionálny mozog".
Barack Obama by mohol voličov presvedčiť prirodzeným úsmevom, Hillary Clintonová svojou silou, republikán John McCain skromnosťou a Mike Huckabee zas pôsobí ako "prirodzený viceprezident".
Podľa Dana Hilla, popredného amerického psychológa a analytika pre neverbálnu komunikáciu, prezradia tváre a pohyby politikov často oveľa viac ako to, o čom politici hovoria.
Hill realizoval ešte v septembri minulého roka výskum všetkých prezidentských kandidátov. Dvoma základnými komunikačnými faktormi, ktoré sa však navzájom u jedného človeka vylučujú, sú podľa neho - sila a srdečnosť.
Psychológ zistil, že oba tieto faktory verejnosť lepšie vníma u demokratov. Pre voličov sú demokratickí kandidáti trocha silnejší a oveľa srdečnejší než republikáni.
Časť amerického elektorátu síce uprednostňuje silu a tvrdosť, ale ako Hill konštatoval pre magazín Campaings and Elections, v televíznom veku volieb bol srdečnejší kandidát porazený iba raz, a to v roku 1968 Richardom Nixonom.
Senátor Obama má podľa Hilla najlepší a najúprimnejší úsmev v celej prezidentskej súťaži. Jeho úsmev nezostáva len na perách, má ho i v očiach. Obama na pódiu pred masami často tlieska. Na rozdiel od ostatných kandidátov, namiesto rozšíreného ukazovania prstom do publika, radšej máva.
Podľa špecialistu na reč tela, pôsobia jeho pohyby veľmi elegantne. Aj keď možno u Obamu občas pozorovať hnev, podľa silne stisnutých pier, je to menej často než u iných kandidátov. Obama výrazne zapája do gestikulácie i ruky, ktoré využíva na kruhové gestá.
To u divákov údajne vytvára dojem zmierenia, na rozdiel od ostrých pohybov, ktoré robí Clintonová či John Edwards, no ten už z prezidentského boja odstúpil. Za Obamovu slabosť označil Hill až prílišnú srdečnosť a nedostatok tvrdosti, čo je v miernom kontraste s jeho politickými konkurentmi.
Bývalá prvá dáma za Obamom zaostáva práve v miere srdečnosti. Ako povedal Hill, Clintonovú vidieť zriedka s úprimným úsmevom. Na jej tvári sa dá vidieť skôr tzv. spoločenský úsmev, čo je trocha asymetrický výraz, avšak ešte stále zrozumiteľný pre väčšinu ľudí.
"Hillary má tie veľké silené úsmevy, gúľa očami a dáva najavo, ako je prekvapená a žasne nad tým, že vidí v publiku niekoho známeho," uviedol Hill prednedávnom pre televíznu stanicu CNN.
Jeho analýzy ukázali, že práve Clintonová svojou mimikou spomedzi všetkých terajších kandidátov najviac pripomína Georgeho W. Busha. A to svojou sebaistotou, občasnou arogantnosťou a netrpezlivosťou.
Líder republikánskej nominácie, senátor McCain, je podľa Hilla jedným z najchladnejších kandidátov. Jeho gestá sú strohé, vyznačuje sa pomerne stálou mimikou.
McCain má kvôli zraneniam z vojny vo Vietname navyše problémy zdvihnúť ramená, preto napríklad častejšie vysúva obe ruky dopredu a nie nahor ako ostatní, aby palcami ukázal "jednotku". Podľa Hilla je McCain presvedčivý a v debatách ukazuje známky zdravého podriadenia a primeranej skromnosti.
Za najusmievavejšieho kandidáta označil Hill, ako aj ďalší špecialista John Neffinger, guvernéra Mitta Romneyho, ktorý odstúpil z volieb zhruba pred týždňom. Podľa Neffingera sa však z Romneyho tváre nestráca vypočítavosť.
"Romney je skvelý ako ústredný hrdina - pozerá dopredu, je oslnivý, je presne tým človekom, ktorého by ľudia chceli za prezidenta. Problém je však v tom, že on to neprecíti. Keď hovorí o vážnych témach, v kútikoch pier mu zostáva úsmev," vysvetlil Neffinger pre televíznu stanicu NBC.
Hill sa zhodol s Neffingerom, že Romney má veľmi energický spoločenský úsmev, ktorý z jeho tváre nemizne ani potom, ako sa vypnú televízne kamery.
Z republikánov je podľa Hilla najpríjemnejším kandidátom Huckabee. Je najsrdečnejším spomedzi republikánov a jeho vyjadrenia sú takmer vždy v súlade s jeho mimikou a gestami. To z neho robí "prirodzenú voľbu viceprezidenta".
V hre o prezidentskú nomináciu medzi republikánmi je aj kongresman Ron Paul, ktorý však už stratil reálnu šancu na zvolenie. Ten v prípade nesúhlasu výrazne vysúva spodnú peru, čo podľa Neffingera znásobuje silu tohto gesta. Preto sa vraj niet čomu čudovať, že Paul je v kongrese známy aj pod prezývkou Dr. No.
Z kandidátov, ktorí v boji o prezidentskú kandidatúru už dlhšie nie sú, Neffinger vo vysielaní NBC spomenul Giulianiho, ktorý podľa neho pôsobil veľmi sebaisto. Jeho účinkovanie v prezidentskej kampani porovnal s kampaňou na funkciu senátora New Yorku, kde v roku 2000 stál proti Hillary Clintonovej.
Odvtedy získal veľmi veľa na sebaistote, čo komunikačný špecialista pripísal skúsenosti s udalosťami 11. septembra 2001. "Giuliani sa nikdy necíti vo svojej koži, keď nemá proti čomu bojovať. A 11. september vdýchol do jeho politického života druhý dych," konštatoval Neffinger.
(Spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) dam