Václav Klaus bol dnes znovu volený za prezidenta. V treťom kole získal od prítomných členov parlamentu nadpolovičnú väčšinu hlasov, a porazil tak svojho protikandidáta Jana Švejnara.
Klausa volilo celkom 141 zákonodárcov, dostal tak rovnaký počet hlasov ako pri prvom a druhom kole dnešnej voľby. Pred piatimi rokmi bol do čela štátu zvolený hlasmi 142 zákonodárcov.
"Budem prezidentom všetkých občanov Českej republiky a vás všetkých," uviedol v parlamente.
"Najprv by som vám chcel poďakovať za dôveru, ktorú ste mi týmto vyslovili, za vaše hlasy. A chcel by som vám sľúbiť, že túto vašu dôveru skutočne nesklamem," povedal Klaus po zverejnení výsledkov a ocenil, že druhá prezidentská voľba bola dôstojnejšia než prvá voľba pred týždňom.
Staronový prezident apeloval na zákonodarcov, aby sa sústredili na budúcnosť, nie na minulosť. A to napriek tomu, že počas voľby zaznelo mnoho výrokov, ktoré nebude ľahké zabudnúť.
"Je potrebné ísť ďalej. Aby sme sa dívali vpred. Istá rozpoltenosť politickej scény sa v žiadnom prípade nesmie stať brzdou našej cesty vpred," apeloval Klaus.
"V treťom kole druhej voľby bol za prezidenta republiky zvolený pán Václav Klaus," vyhlásil oficiálne výsledky prezidentskej voľby predseda Poslaneckej snemovne Miloslav Vlček a jeho slová okamžite prerušil potlesk a ovácie.
Víťazovi ako prvý zagratuloval predseda ODS a premiér Mirek Topolánek. Následne podal Klausovi ruku aj predseda ČSSD Jiří Paroubek a protikandidát Jan Švejnar, ktorý v treťom kole druhej voľby dostal 126 hlasov.
Prezident Václav Klaus svoje druhé funkčné obdobie začne v marci zložením ústavou predpísaného sľubu. Hlavou štátu by mal zostať až do roku 2013.
VIDEO - Václav Klaus opäť prezidentom
VIDEO - ČTK
Kusý: Zvolenie Klausa sa dalo čakať
Zvolenie Václava Klausa za českého prezidenta sa dalo čakať. Myslí si to politológ Miroslav Kusý. Pre Slovensko to podľa neho bude znamenať zachovanie súčasného stavu a vzťahu k Českej republike. "Klaus už vzhľadom na to, že má manželku Slovenku, mal vždy dobrý vzťah k Slovensku. V tomto ohľade problém nie je. Problém je vnútorný, v českej politike. Klaus je veľmi problematický voči Európe a Spojeným štátom a sproblematizuje českú politiku voči zahraničiu," povedal v rozhovore pre agentúru SITA Kusý.
Ako však dodal, vzhľadom na to, že hlas a možnosti prezidentov v Českej republike sú veľmi slabé, je to symbolická osobnosť, hlava štátu, ktorá reprezentuje skôr, než by riadila, tento Klausov postoj nebude nejako ovplyvňovať samotnú českú politiku. Európa a svet si už zvykli, aký je Klaus," tvrdí politológ.
Životopis Václava Klausa
Ekonóm, politik a súčasný, v poradí druhý český prezident sa narodil 19. júna 1941 v Prahe. V prostredí pražského Tylovho námestia a jeho okolia prežil detstvo a mladosť. V roku 1963 absolvoval štúdium ekonomiky zahraničného obchodu na Vysokej škole ekonomickej v Prahe a ekonómia sa stala jeho odborom na celý život. Ekonomické vedy študoval v roku 1966 aj v Taliansku a v roku 1969 v USA.
Ako vedecký pracovník Ekonomického ústavu ČSAV absolvoval vedeckú ašpirantúru a v roku 1968 dosiahol hodnosť kandidáta ekonomických vied. V roku 1970 musel z politických dôvodov opustiť začatú vedeckú dráhu a dlhé roky pracoval v bankovom sektore, konkrétne v Štátnej banke československej. Koncom roka 1987 sa vrátil na akademickú pôdu do Prognostického ústavu ČSAV. Hneď po 17. novembri 1989 vstúpil do politiky, ale kontakt so svetom ekonomických vied nestratil.
Príležitostne prednášal i publikoval a v roku 1991 sa na Univerzite Karlovej habilitoval na docenta v odbore ekonómia. V roku 1995 ho na Vysokej škole ekonomickej v Prahe vymenovali za profesora pre odbor financie.
V decembri 1989 sa stal ako expert na problémy makroekonómie, financií a ekonomických reforiem federálnym ministrom financií. Od októbra 1991 do júna 1992 pôsobil na poste podpredsedu vlády ČSFR. Koncom roka 1990 sa Václav Klaus stal predsedom vtedy najsilnejšieho politického subjektu - Občianskeho fóra (OF). Po jeho zániku v apríli 1991 spoluzakladal Občiansku demokratickú stranu (ODS), ktorej predsedom bol od počiatku jej existenice do decembra 2002. S ODS vyhral v júni 1992 parlamentné voľby a stal sa predsedom vlády Českej republiky.
V tejto úlohe sa podieľal na pokojnom rozdelení československej federácie a vzniku samostatnej ČR. V roku 1996 vo voľbách túto funkciu obhájil. Po rozpade vládnucej koalície podal v novembri 1997 demisiu a po predčasných voľbách v roku 1998 ho na štvorročné volebné obdobie zvolili za predsedu Poslaneckej snemovne. Dňa 28. februára 2003 zvolili Václava Klausa za prezidenta Českej republiky, inaugurovali ho 7. marca 2003.
V mladosti bol dlhé roky vrcholovým športovcom, hral basketbal a volejbal, ale rád aj lyžuje a hrá tenis. Publikoval vyše 20 kníh zo spoločenskej, politickej, ale najmä ekonomickej oblasti. Je nositeľom mnohých medzinárodných cien a čestných doktorátov z univerzít z celého sveta. Ako vyplýva z prieskumu, ktorý koncom roka 2007 uskutočnila agentúra Median, za osobnosť roka 2007 považovali Česi práve prezidenta Václava Klausa.
Václav Klaus je ženatý, jeho manželka Lívia Klausová - pôvodom Slovenka - je tiež ekonómka. Po absolvovaní štúdia zahraničného obchodu na Obchodnej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe získala v roku 1966 diplom na Université Internationale de Sciences Comparées v Luxemburgu a v roku 1969 študovala na Europa Institut v Amsterdame. V roku 1988 získala certifikát Salzburského seminára a v roku 1990 titul kandidát ekonomických vied v odbore svetová ekonomika. Ovláda ruský, francúzsky a anglický jazyk.
Počas svojho pôsobenia v Ekonomickom ústave ČSAV sa zaoberala najmä problematikou medzinárodných financií a medzinárodných menových inštitúcií. Popri publikačnej činnosti sa od roku 1990 zúčastnila na mnohých medzinárodných konferenciách venovaných transformácii českej ekonomiky i konferencií zameraných na financie a bankovníctvo. Po roku 1990 pracovala ako členka dozorných rád v Českej sporiteľni, ČEZ a ZVVZ Milevsko. Už ako manželka premiéra podporovala dobrovoľné aktivity a povzbudzovala ostatných, aby pomáhali deťom, postihnutým a starším ľuďom.
Od samotného vzniku Registra darcov kostnej drene je jeho čestnou patrónkou. Pomáhala deťom z Ústavu sociálnej starostlivosti v Bystřici nad Úhlavou a nadácii Život 90. Spolu s Václavom Klausom majú dvoch synov - Václava a Jana.