Na otázku na tlačovej konferencii, kedy bude vyhlásená nezávislosť, Thaci - ktorý práve dokončil vyhlásenie o právach menšinových Srbov v Kosove - odpovedal: "Držme sa témy tlačovej konferencie." Zdroj z Thaciho úradu predtým v piatok agentúru AFP informoval, že premiér na tlačovej konferencii potvrdí dátum vyhlásenia nezávislosti, pričom sa očakávalo, že by malo ísť o nedeľu 17. februára.
V Prištine sa v piatok zišiel parlament, aby rokoval o viacerých návrhoch zákonov, ktoré pripravujú pôdu pre kontrolovanú nezávislosť provincie. Nová legislatíva vrátane zákona o ochrane srbskej menšiny v Kosove, ktorú navrhol ešte bývalý splnomocnenec OSN Martti Ahtisaari, by mala začať platiť po vyhlásení nezávislosti.
Šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič na pôde OSN vo štvrtok opäť zopakoval negatívne stanovisko Belehradu k pripravovanému vyhláseniu nezávislosti Kosova. Generálneho tajomníka organizácie vyzval, aby tento krok označil za neplatný. Srbsko si podľa Jeremičových slov nemyslí, že rokovania o budúcom štatúte provincie sú vyčerpané. Belehrad a Prištinu preto vyzval, aby za pomoci Bezpečnostnej rady, spoločne vypracovali mierové riešenie.
Samotná Bezpečnostná rada je v otázke budúceho osudu srbskej provincie nejednotná. Proti nezávislosti ostro vystupuje Moskva, tradičný spojenec Belehradu. Británia, Francúzsko a ďalšie členské krajiny Európskej únie podporujú kosovských Albáncov v ich snahe o nezávislosť.