Viedeň 14. februára (TASR) - Orgány rakúskej prokuratúry začali konať vo veci dôvodného podozrenia z trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa vysokými úradníkmi rezortu vnútra v období vlády kancelára Wolfganga Schüssela, a to v súvislosti so zatajovaním chýb pri pátraní po nezvestnej školáčke Natasche Kampuschovej.
Poškodená, ktorá strávila 8,5 roka v rukách únoscu, a to možno aj kvôli neuveriteľnej nedôslednosti rakúskej polície, sa nechala počuť, že v prípade potvrdenia ohromujúcich informácií o negovaní horúcej stopy kriminalistami krátko po jej únose zažaluje Rakúsku republiku.
V nedávnom rozhovore pre ORF Natascha Kampuschová odsúdila rezort vnútra za pokusy zakryť nedostatky pri vyšetrovaní jej prípadu, tak ako o nich informovali miestne médiá. Medzičasom 19-ročná študentka vyzvala zodpovedných, aby vyvodili závery z chýb pri pátraní po jej únoscovi.
Ako vyplýva z dnešnej informácie agentúry APA, ministerstvo spravodlivosti už schválilo správu o predmetných zámeroch prokuratúry, ktorá považuje niektorých niekdajších spolupracovníkov teraz už zosnulej exministerky vnútra Liese Prokopovej v kauze za podozrivých. Ich mená nezverejnili s tým, že zainteresovaní by sa mali o tom dozvedieť z prokuratúry, a nie z médií. Podľa dostupných zdrojov sú nimi bývalý šéf ministerkinho kabinetu Philipp Ita a minimálne jeden ďalší spolupracovník. V tejto súvislosti sa spomínajú dve mená, v jednom prípade ide o úradujúceho šéfa jednotky osobitného určenia rakúskej polície Cobra Bernharda Treibenreifa, v druhom prípade o aktuálneho vrchného krajinského veliteľa polície v Hornom Rakúsku Andreasa Pilsla.
Philip Ita, ktorý mal údajne sexuálne obťažovať spolupracovníčky a pri návšteve "červenej štvrte" stratiť vraj kreditnú kartu rezortu vnútra, všetky obvinenia odmieta a označuje za neopodstatnené. Jeho právny zástupca ich dokonca označil za absurdné. Podozrivého vypočujú až v marci.
Prokurátor Peter Gildemeister by však už na budúci týždeň mal vypočuť viacero svedkov, vrátane psovoda viedenskej polície, ktorý iba jeden a pol mesiaca po únose Natasche Kampuschovej poskytol kolegom anonymný telefonický podnet - upozornil ním na únoscu Wolfganga Priklopila. Rakúska justícia tohto muža zrejme do dnešného dňa nevypočula.
Prokuratúra začala konať na základe výpovedí, ktoré učinil najskôr na pôde parlamentného výboru pre vnútro a neskôr na viedenskej prokuratúre niekdajší šéf Spolkového kriminálneho úradu Herwig Haidinger. Z jeho výpovedí nevyplýva iba fakt, že rezort vnútra mu odporučil nezverejňovať chyby pri vyšetrovaní kauzy Kampuschová s ohľadom na parlamentné voľby v roku 2006. Keďže podľa jeho slov došlo aj k pokusu o manipuláciu so spismi okolo bankovej kauzy BAWAG, ktorej prepojenie s politikou bolo zrejmé počas celého vyšetrovania, prokuratúra skúma aj podozrenie z trestného činu porušenia úradného tajomstva.
Ako vyplýva z informácií, ktoré sa v uplynulých dňoch dostali rôznymi kanálmi na verejnosť, polícia mala k dispozícii spomínané upozornenie psovoda viedenskej polície, ktorý pozornosť svojich kolegov už 14. apríla 1998 upriamil na osobu spĺňajúcu možný profil únoscu, a to vrátane spôsobu jeho života, ťažkostí s kontaktovaním osôb, vzťahu k deťom i vlastníctva vozidla zodpovedajúceho popisu hľadaného mercedesu.
Keďže však polícia už 6. apríla v rámci celoštátneho overovania majiteľov bielych mikrobusov kontaktovala i - netušeného - páchateľa, tentoraz vyslala na overenie iba patrolu, ktorá si povinnosť splnila, avšak nič podozrivého nezistila.
Mimoriadne cenná informácia, ktorá by bola školáčke ušetrila viac ako osem rokov života v úlohe zajatkyne a kriminalistom obrovskú prácu pri napokon neúspešnom pátraní po nezvestnej, však zapadla prachom.
Mladá Rakúšanka sa napokon 23.augusta 2006 dostala vďaka vlastnej odvahe a chvíľkovej nepozornosti únoscu na slobodu. Páchateľ Wolfgang Priklopil spáchal ešte v ten istý deň samovraždu.
Kauza má aj mimoriadny politický rozmer a v krajine spravovanej veľkou koalíciou sociálnych demokratov a ľudovcov hrozí prerásť v konflikt medzi oboma partnermi, ba možno až v rozpad koalície.
5 20 le sla