SME

Poliaci sa vracajú do textilného mesta

Druhé najväčšie poľské mesto Lodž sa dlho vyznačovalo chudobou. Kto mohol, utekal odtiaľ preč. Dnes sa ľudia vracajú.

Ľudia sa prechádzajú po Piotrkowskej ulici v centre Lodže.Ľudia sa prechádzajú po Piotrkowskej ulici v centre Lodže. (Zdroj: REUTERS)

Druhé najväčšie poľské mesto Lodž sa dlho vyznačovalo chudobou a postkomunistickým výpalníctvom. Kto mohol, utekal odtiaľ preč. Dnes sa ľudia vracajú - priťahujú ich zahraničné investície a klesajúca nezamestnanosť.

Lodž zasiahol pád komunizmu v roku 1989 viac ako ostatné poľské mestá. Textilky so zdobnými priečeliami, ktoré tomuto priemyselnému centru dominovali vyše storočia, postupne upadali a z elegantných mestských palácov opadávala omietka na biedne ulice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Keď sa komunizmus skončil, ľudia odchádzali, ale v posledných rokoch sa tento trend obracia," konštatuje Marzena Korostenska, hovorkyňa radnice.

SkryťVypnúť reklamu

Ošarpané ulice sa vynovujú

Z Poľska po vstupe do EÚ v roku 2004 vycestovali za lepšie platenou prácou asi dva milióny ľudí - väčšinou do Veľkej Británie, Írska a Španielska. Niektorí Poliaci sa obávali, že ide o stratenú generáciu, ktorá sa nikdy nevráti.

Lenže okolo mnohých budov v Lodži sú dnes lešenia, a po ich rozobratí sa pod nimi objavujú renovované fasády - za európske peniaze. V centre takmer nenájdete ulicu, na ktorej by sa nekládli nové chodníky alebo koľajnice pre električky.

„Za posledných päť rokov klesla nezamestnanosť v Lodži z 19 percent na osem a to je najvýznamnejší faktor, vďaka ktorému tu ľudia teraz zostávajú," dodáva Korostenska.

Miestni podnikatelia sa spolu s poslancami pokúšajú zariadiť, aby sa niekdajšie tkáčovne premenili na novú Silicon Valley - do kariet im hrá prítomnosť lacnej a pomerne vzdelanej pracovnej sily. Lodž už pritiahla investorov ako Procter and Gamble, Dell, Infosys a Hilton.

SkryťVypnúť reklamu

Z tovární byty

Zmeniť imidž mesta nie je ľahké. S Lodžou sa spája jeden prípad, ktorý bol pre mnohých ľudí obrazom post-komunistickej anarchie bezprávneho kapitalizmu na „Divokom východe".

V roku 2003 polícia odhalila zločiny, ktorých sa dopúšťali posádky sanitiek v súčinnosti s pohrebnými službami. Nedoštudovaní lekári vstrekovali pacientom, prevážaným do nemocníc, smrtiace dávky injekcií na uvoľnenie svalstva a inkasovali za to časť peňazí zo štátom platených pohrebov.

Nezamestnanosť vtedy vyskočila na vyše 20 percent a Lodž prišla o 15 percent obyvateľov - ako dôsledok straty štátnych investícií a dovozu lacného čínskeho textilu.

„Pred dvoma rokmi ľudia neboli pyšní na to, že žijú v Lodži. Museli sme ich presviedčať, že si majú mesto znovu obľúbiť," hovorí Portugalčan Joao Xavier, generálny riaditeľ firmy Manufaktura, nákupného a zábavného strediska, ktoré vyrástlo na ruinách najznámejšej továrne v meste.

SkryťVypnúť reklamu

Z Dell Limerick do Dell Lodž

Finančníci z Procter and Gamble investovali do dvoch tovární, jednej na žiletky Gillete, druhej na kozmetiku Oil of Olaz. Investujú tiež do výskumu a - pochopiteľne - distribúcie. Nábor do druhej z tovární sa začal v septembri.

Renáta Bogdanská, špecialistka firmy Procter and Gamble na ľudské zdroje, pôsobiaca v Lodži, hovorí: „Sú u nás mladí, energickí ľudia, ktorí len končia školu, a prišiel aj jeden, ktorý sa práve vrátil z Írska."

Podľa Bogdanskej pochádza šesť percent žiadostí o prijatie do zamestnania od Poliakov v cudzine, ktorí sa po roku 2004 pripojili k exodu na Západ, ale teraz sa chcú vrátiť.

Aj Michael Dell, zakladateľ počítačovej spoločnosti, ktorá v januári otvorila v Lodži svoju druhú európsku továreň, tvrdí, že situácia je obdobná vo vzťahu k Írsku: „Máme v Lodži dokonca zamestnancov, ktorí sem prišli z našej írskej továrne - z Limericku - a sú šťastní, ako svojím návratom pomáhajú rozbiehať tunajšiu pobočku."

SkryťVypnúť reklamu

Napriek masovému odchodu Poliakov do cudziny a nedávnym politickým zmätkom patrí poľské hospodárstvo k najrýchlejšie rastúcim - v rámci celej Európy. Štatistiky uvádzajú pre rok 2007 rast HDP o 6,5 percentuálneho bodu, čo je v postkomunistickej Strednej Európe priemerný údaj, ale v eurozóne nadpriemerný.

Slovensko a pobaltské krajiny rastú rýchlejšie, ale podľa niektorých ekonómov je poľský rast udržateľnejší. Pobaltie má, napríklad, vyššiu infláciu.

Ekonomický boom a úbytok pracovnej sily vytvorili jej pomerný nedostatok, vďaka ktorému mzdy rastú o 10 percentuálnych bodov ročne.

Nová stredná trieda

Lodž leží v strednom Poľsku a životne dôležité sú pre ňu styky s Ruskom na východe a s EÚ na západe.

Plány na obnovu železničnej trate do Varšavy, aby cesta trvala iba 70 minút, sa podržali desať rokov. Teraz však plynú peniaze Európskej únie a trať sa rekonštruuje.

SkryťVypnúť reklamu

„Momentálne musíte cestovať vyše dvoch hodín, ale v apríli to bude už iba jeden a pol hodiny a v roku 2012 by to naozaj malo byť 70 minút," hovorí hovorca poľských železníc Kazimierz Peryt.

Ceny bytov a domov sa za posledný rok zdvojnásobili, neobhospodarovaná pôda sa premieňa na stavebné pozemky a nová stredná trieda sa sťahuje do novopostavených domov. Jednu staršiu továreň prebudovali na drahú bytovku.

Trištvrtemiliónová Lodž je stále ešte lacnejšia ako Varšava. Bývanie v Poľsku za posledné štyri roky značne zdraželo, ale kúpna cena i nájomné sú v Lodži zatiaľ iba na polovici varšavskej úrovne: Za necelých tisíc zlotých (deväť tisíc korún) mesačne si človek ešte stále môže v Lodži prenajať jednoizbový byť.

SkryťVypnúť reklamu

„Sama vychovávam dcéru a musím myslieť na budúcnosť," hovorí 30ročná Aneta Tomczyková, ktorá pracuje v novinovom stánku. „Tu mám stabilitu a pravidelnú výplatu. Nie som už študentka, nemôžem sa zbaliť a vypadnúť do Anglicka."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 191
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 614
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 612
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu