Druhé najväčšie poľské mesto Lodž sa dlho vyznačovalo chudobou a postkomunistickým výpalníctvom. Kto mohol, utekal odtiaľ preč. Dnes sa ľudia vracajú - priťahujú ich zahraničné investície a klesajúca nezamestnanosť.
Lodž zasiahol pád komunizmu v roku 1989 viac ako ostatné poľské mestá. Textilky so zdobnými priečeliami, ktoré tomuto priemyselnému centru dominovali vyše storočia, postupne upadali a z elegantných mestských palácov opadávala omietka na biedne ulice.
„Keď sa komunizmus skončil, ľudia odchádzali, ale v posledných rokoch sa tento trend obracia," konštatuje Marzena Korostenska, hovorkyňa radnice.
Ošarpané ulice sa vynovujú
Z Poľska po vstupe do EÚ v roku 2004 vycestovali za lepšie platenou prácou asi dva milióny ľudí - väčšinou do Veľkej Británie, Írska a Španielska. Niektorí Poliaci sa obávali, že ide o stratenú generáciu, ktorá sa nikdy nevráti.
Lenže okolo mnohých budov v Lodži sú dnes lešenia, a po ich rozobratí sa pod nimi objavujú renovované fasády - za európske peniaze. V centre takmer nenájdete ulicu, na ktorej by sa nekládli nové chodníky alebo koľajnice pre električky.
„Za posledných päť rokov klesla nezamestnanosť v Lodži z 19 percent na osem a to je najvýznamnejší faktor, vďaka ktorému tu ľudia teraz zostávajú," dodáva Korostenska.
Miestni podnikatelia sa spolu s poslancami pokúšajú zariadiť, aby sa niekdajšie tkáčovne premenili na novú Silicon Valley - do kariet im hrá prítomnosť lacnej a pomerne vzdelanej pracovnej sily. Lodž už pritiahla investorov ako Procter and Gamble, Dell, Infosys a Hilton.
Z tovární byty
Zmeniť imidž mesta nie je ľahké. S Lodžou sa spája jeden prípad, ktorý bol pre mnohých ľudí obrazom post-komunistickej anarchie bezprávneho kapitalizmu na „Divokom východe".
V roku 2003 polícia odhalila zločiny, ktorých sa dopúšťali posádky sanitiek v súčinnosti s pohrebnými službami. Nedoštudovaní lekári vstrekovali pacientom, prevážaným do nemocníc, smrtiace dávky injekcií na uvoľnenie svalstva a inkasovali za to časť peňazí zo štátom platených pohrebov.
Nezamestnanosť vtedy vyskočila na vyše 20 percent a Lodž prišla o 15 percent obyvateľov - ako dôsledok straty štátnych investícií a dovozu lacného čínskeho textilu.
„Pred dvoma rokmi ľudia neboli pyšní na to, že žijú v Lodži. Museli sme ich presviedčať, že si majú mesto znovu obľúbiť," hovorí Portugalčan Joao Xavier, generálny riaditeľ firmy Manufaktura, nákupného a zábavného strediska, ktoré vyrástlo na ruinách najznámejšej továrne v meste.
Z Dell Limerick do Dell Lodž
Finančníci z Procter and Gamble investovali do dvoch tovární, jednej na žiletky Gillete, druhej na kozmetiku Oil of Olaz. Investujú tiež do výskumu a - pochopiteľne - distribúcie. Nábor do druhej z tovární sa začal v septembri.
Renáta Bogdanská, špecialistka firmy Procter and Gamble na ľudské zdroje, pôsobiaca v Lodži, hovorí: „Sú u nás mladí, energickí ľudia, ktorí len končia školu, a prišiel aj jeden, ktorý sa práve vrátil z Írska."
Podľa Bogdanskej pochádza šesť percent žiadostí o prijatie do zamestnania od Poliakov v cudzine, ktorí sa po roku 2004 pripojili k exodu na Západ, ale teraz sa chcú vrátiť.
Aj Michael Dell, zakladateľ počítačovej spoločnosti, ktorá v januári otvorila v Lodži svoju druhú európsku továreň, tvrdí, že situácia je obdobná vo vzťahu k Írsku: „Máme v Lodži dokonca zamestnancov, ktorí sem prišli z našej írskej továrne - z Limericku - a sú šťastní, ako svojím návratom pomáhajú rozbiehať tunajšiu pobočku."
Napriek masovému odchodu Poliakov do cudziny a nedávnym politickým zmätkom patrí poľské hospodárstvo k najrýchlejšie rastúcim - v rámci celej Európy. Štatistiky uvádzajú pre rok 2007 rast HDP o 6,5 percentuálneho bodu, čo je v postkomunistickej Strednej Európe priemerný údaj, ale v eurozóne nadpriemerný.
Slovensko a pobaltské krajiny rastú rýchlejšie, ale podľa niektorých ekonómov je poľský rast udržateľnejší. Pobaltie má, napríklad, vyššiu infláciu.
Ekonomický boom a úbytok pracovnej sily vytvorili jej pomerný nedostatok, vďaka ktorému mzdy rastú o 10 percentuálnych bodov ročne.
Nová stredná trieda
Lodž leží v strednom Poľsku a životne dôležité sú pre ňu styky s Ruskom na východe a s EÚ na západe.
Plány na obnovu železničnej trate do Varšavy, aby cesta trvala iba 70 minút, sa podržali desať rokov. Teraz však plynú peniaze Európskej únie a trať sa rekonštruuje.
„Momentálne musíte cestovať vyše dvoch hodín, ale v apríli to bude už iba jeden a pol hodiny a v roku 2012 by to naozaj malo byť 70 minút," hovorí hovorca poľských železníc Kazimierz Peryt.
Ceny bytov a domov sa za posledný rok zdvojnásobili, neobhospodarovaná pôda sa premieňa na stavebné pozemky a nová stredná trieda sa sťahuje do novopostavených domov. Jednu staršiu továreň prebudovali na drahú bytovku.
Trištvrtemiliónová Lodž je stále ešte lacnejšia ako Varšava. Bývanie v Poľsku za posledné štyri roky značne zdraželo, ale kúpna cena i nájomné sú v Lodži zatiaľ iba na polovici varšavskej úrovne: Za necelých tisíc zlotých (deväť tisíc korún) mesačne si človek ešte stále môže v Lodži prenajať jednoizbový byť.
„Sama vychovávam dcéru a musím myslieť na budúcnosť," hovorí 30ročná Aneta Tomczyková, ktorá pracuje v novinovom stánku. „Tu mám stabilitu a pravidelnú výplatu. Nie som už študentka, nemôžem sa zbaliť a vypadnúť do Anglicka."