Na slávnosti pred pamätníkom obetí geta vo Varšave sa zúčastnil aj podpredseda poľskej vlády Longin Komolowski, ktorý si pamiatku obetí uctil položením kytice kvetov k pamätníku. Pamiatke obetí geta, ktoré v nerovnom boji odolávali niekoľko týždňov dobre vyzbrojenej nemeckej presile, sa poklonili aj predstavitelia židovskej obce v Poľsku, bývalí bojovníci i režisér Roman Polanski. Známy americký tvorca poľského pôvodu nakrúca vo Varšave životný príbeh hudobníka a skladateľa Wladyslawa Szpilmana, ktorý udalosti v gete prežil.
Vence položili aj na námestí Umschlagplatz, odkiaľ vypravovali do táborov smrti obávané transporty, k Pamätníku neznámeho vojaka a na židovskom cintoríne. Pamiatku obetí povstania si po židovskej smútočnej modlitbe uctili aj pri niekdajšom bunkri veliteľstva židovskej bojovej organizácie ZOB, kde po jeho obkľúčení Nemcami spáchal samovraždu veliteľ ZOB Mordechaj Anielewicz a jeho spolubojovníci.
Pietnu spomienku na povstanie v gete uzavrie vo večerných hodinách slávnosť na pôde Štátneho židovského divadla vo Varšave, súčasťou ktorej bude aj udeľovanie vyznamenaní.
Na rozkaz veliteľa SS Heinricha Himmlera zlikvidovať geto vniklo 19. apríla 1943 do tejto uzavretej varšavskej štvrte 2000 príslušníkov wehrmachtu a pomocných jednotiek zo spojeneckých krajín tretej ríše. Od jesene 1940 Nemci v gete sústredili 450.000 ľudí, z ktorých asi 300.000 skončilo v koncentračnom tábore Treblinka.
Asi 600 povstalcov vyzbrojených iba ručnými zbraňami sa bez reálnej nádeje na úspech rozhodlo pre boj s Nemcami, ktorým vzdorovali viac ako tri týždne. Nemecký veliteľ Jürgen Stroop potlačil povstanie až 16. mája, keď mohol vodcovi Adolfovi Hitlerovi oznámiť, že varšavské geto už zaniklo. Malé skupinky odbojárov však pokračovali v odpore až do júla.
Dejiskami podobných povstaní boli aj getá v ďalších poľských mestách - v Čenstochovej, Bedzini, Bialystoku, ale aj v koncentračnom tábore Treblinka a Sobibor.