Budapešť 13. februára (TASR) Výzva na účasť na marcové referendum o zrušení poplatkov v zdravotníctve a školstve bola hlavným posolstvom prejavu predsedu strany FIDESZ a bývalého maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý dnes pred pozvanými hosťami v Budapešti zhodnotil stav krajiny v roku 2007. Opozičný líder zdôraznil nutnosť zmien v Maďarsku a - ako povedal - mala by vládnuť taká politika, ktorá má podporu spoločnosti.
Orbán v tradičnom, už 10. hodnotení stavu krajiny povedal, že je zbytočné zaoberať sa klamstvami ľavicovo-liberálnej vlády Ferenca Gyurcsánya v roku 2007 - lepšie bude sústrediť sa na pozitívne veci.
"Dobrou správou je, že sa začali rúcať steny, ktoré delili od seba Maďarov. Ide o bezprecedentnú jednotu názorov ľudí od zmeny režimu, ktorí tvrdia, že to takto nemôže ísť ďalej. V Maďarsku by mala vládnuť politika, ktorá má podporu spoločnosti," uviedol.
Budúcnosť Maďarska sa podľa Orbána začína odovzdaním kladných hlasov 9. marca v referende, v ktorom sa občania majú z iniciatívy FIDESZ vyjadriť k otázkam poplatkov za návštevu u lekára, za nemocničné lôžko a za štúdium na vysokých školách. Kto nepovie áno, ten podľa jeho slov neodmietne bezbrehú, nekontrolovateľnú vládnu moc.
"Človek je už raz taký, že chce rozvoj, úspech, a nie reformy. Kto, to čerta, v Maďarsku potrebuje také reformy, ktoré poškodia každého?" spýtal sa Orbán.
"V súčasnosti vláda hovorí o tom, na čo všetko nie sú peniaze, komu musíme zobrať, ak niekomu chceme dať, komu uškodíme, ak chceme niekomu inému pomôcť. Maďarsko ide dnes cestou vysvetľovania toho, čo nemožno spraviť, a to vedie na slepú koľaj," konštatoval expremiér.
Peňazí je podľa neho v štáte dosť, nemíňajú ich však na to, na čo by to bolo nutné.
"Ak zrátame financie na nové autá, reklamy, vládnu propagáciu, nábytky, telefóny, vypracovanie nezmyselných štúdií a iné vládne výdavky, tak sa dostaneme k hodnote okolo 120 miliárd forintov. Toto nie je náš program, my veríme v rozvojový rast. Domnievame sa, že nie dnešný chlieb treba krájať na menšie krajce, ale že v Maďarsku treba upiecť väčší chlieb. Toto je program ekonomického rastu," podotkol Orbán a dodal, že sú potrebné nižšie dane, rastúce mzdy a vyššia podpora rodiny.
Hospodársky rast Maďarska sa spomalil preto, lebo tí, čo to majú na starosti, zabudli, že k rastu je potrebné zdravie, vedomosti a zodpovedné riadenie štátu. Teraz treba už vyriešiť iba to, aby vládli takí ľudia, ktorí pracujú tak zodpovedne, ako tí, pre ktorých pracujú, poznamenal Orbán.
Predseda FIDESZ navrhol odložiť nabok otázku poplatkov za štúdium na vysokých školách až dovtedy, kým nebude Maďarsko najvzdelanejšou krajinou Európy. "Bez vzdelania nielenže budeme pracovať v zahraničných pneumatikárskych závodoch, ale budeme páliť odpad, ako to robia v krajinách tretieho sveta," povedal.
Na margo otázky referenda o poplatkoch v zdravotníctve Orbán uviedol, že zdravotné poistenie v Maďarsku je vysoké, poplatky za návštevu u lekára a za nemocničné lôžko sú vlastne ďalším spoplatnením zdravotníctva. Výsledkom toho bude, že ľudia budú chorľavejší, čo v konečnom dôsledku vyjde štát drahšie.
Ľudové hlasovanie môže v prípade kladných hlasov znamenať úspešnú budúcnosť. Kto povie 9. marca áno, ten povie áno zdraviu, vzdelaniu a ekonomickému zvratu, a nielen zastaveniu zlej politiky. Kto povie nie, ten prejaví vlastne rezignáciu.
Terajší problém Maďarska podľa Orbána spočíva v tom, že dnes stavajú kapitalizmus tí, ktorí ním pred 20 rokmi strašili. Referendum v prípade úspechu povedie k tomu, že Maďarsko bude mať natoľko úspešnú vládu, akí úspešní budú jeho občania, uzavrel Orbán približne polhodinový prejav vysielaný v priamom prenose rozhlasovou stanicou Lánchíd Rádió a televíziou Hír TV.
Hodnotenie roka 2007 mal v pláne aj premiér Ferenc Gyurcsány, a to ešte v pondelok 11. februára na úvod jarnej schôdzky parlamentu. Predseda vlády však svoje vystúpenie odložil na budúci pondelok, 18. februára.
Zdôvodnil to dôležitým hlasovaním o zákone o zdravotných poisťovniach, ktorý poslanci koaličnými hlasmi napokon prijali. Podľa niektorých pozorovateľov sa však premiér rozhodol tak preto, aby mohol zareagovať na Orbánov prejav.
Očakáva sa, že Gyurcsány sa v prejave vyhne téme referenda, a bude sa venovať skôr prezentovaniu svojej vízii budúcnosti krajiny.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem