Brusel 13. februára (TASR) - Rozhodovanie o osude strany Smer, ktoré je v návrhu programu štvrtkového zasadnutia predsedníctva Strany európskych socialistov (PES), nebude ľahké, ale ďalší odklad by nebol rozumný. Uviedol to dnes rakúsky europoslanec Hannes Swoboda, podľa ktorého treba dať Smeru šancu a vrátiť ju do pozície spred rozhodnutia z októbra 2006.
PES vtedy pozastavila členstvo Smeru vo svojich radoch z dôvodu jeho vstupu do koalície so Slovenskou národnou stranou. Podľa vtedajšieho vyjadrenia šéfa PES Poula Nyrupa Rasmussena sa postupovalo v súlade so stanovami strany, na základe ktorých sa musia členské strany zdržať akéhokoľvek politického zoskupovania alebo spolupráce na všetkých úrovniach s politickou stranou, podnecujúcou alebo rozdúchavajúcou rasové či etnické predsudky a rasovú nenávisť.
"Podľa mňa by sme mali dospieť k rozhodnutiu vo štvrtok. Aspoň ja nevidím žiaden význam toho, ak by sa tak nestalo. V každom prípade by to však neznamenalo, že všetko je v poriadku, ale znamenalo by to, že sme spustili veľmi intenzívny štruktúrovaný dialóg so stranou v rámci rodiny a nie so stranou, ktorá je mimo," objasnil svoj postoj Swoboda.
V prípade, ak by rozhodnutie vo štvrtok nepadlo, si podľa rakúskeho člena EP treba zvážiť dôsledky. Takýto postup by mohol veľmi silne narušiť vzťahy medzi socialistami a Smerom, čo by nebolo dobré pre sociálnodemokratický vývoj na Slovensku.
"Odložiť rozhodnutie nie je nápomocným scenárom, ale rozhodne väčšina. Zdôrazňujem však, že netreba podceňovať pozitívne elementy vo vývoji za posledné obdobie. Nie je to síce úplne postačujúce, ale bolo toho dosť," konštatoval Swoboda v súvislosti s pozorovaním situácie na Slovensku.
Eurosocialisti podľa neho nie sú síce spokojní so zložením slovenskej koalície, pretože ju tvorí aj strana na čele s politikom používajúcim neprijateľné slová, no na druhej strane treba uznať, že vláda SR má veľmi silnú sociálnu orientáciu.
"Samozrejme, nebudem popierať, že niektoré vyjadrenia majú negatívny dopad, ale dôležité sú činy a my máme teraz jasnú stratégiu vlády a vicepremiéra Dušana Čaploviča pre zabránenie negatívnym krokom vo vzťahu s menšinami, v súvislosti s učebnicami a ďalšími otázkami. Myslím, že sa urobilo veľa pozitívnych krokov. Čo sa týka menšín, nie sme ešte na konci cesty a treba pokračovať v dialógu medzi slovenskou a maďarskou vládou, ako aj medzi slovenskou vládou a maďarskou menšinou," dodal Swoboda.
Problémy súvisiace s návrhom tlačového zákona, voči ktorému vyslovila výhrady aj Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, nemajú podľa Swobodu rozhodujúci vplyv na debatu o rozhodovaní o návrate Smeru do radov PES.
"Tlačový zákon je samozrejme súčasťou celého obrazu, ale nepovedal by som, že ide o rozhodujúci prvok. Bol by ním vtedy, ak by vláda nebola ochotná debatovať o kritickej a citlivej časti zákona, ale vláda je prístupná dialógu aj s OBSE a mimovládnymi organizáciami a to je dôležité," tvrdí Swoboda, podľa ktorého je Smer tento raz bližšie k návratu než počas predchádzajúceho zasadnutia predsedníctva.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) hy