BRUSEL 13. februára (SITA/AFP) - Európska komisia (EK) v stredu urýchlila snahy o posilnenie hraníc Európskej únie (EÚ) s ostatnými krajinami, vrátane plánov vytvoriť databázu odtlačkov prstov a fotografií občanov nečlenských štátov EÚ prichádzajúcich do únie. Prijatie opatrení, ktoré sú podľa Bruselu potrebné pre zabezpečenie voľného pohybu Európanov v rámci schengenskej bezhraničnej zóny, predpokladá použitie európskych prostriedkov na nákup sledovacieho vybavenia vo forme kamier, senzorov a bezpilotných lietadiel. Návrhy EK "pokračujú v prijímaní krokov smerom k často opakovanému cieľu Európskej únie vybudovať priestor voľného a bezpečného pohybu prostredníctvom kolektívnej zodpovednosti a solidarity," uvádza sa v takzvanom "hraničnom balíku".
Nové opatrenia pomôžu európskym colným, policajným a súdnym orgánom lepšie kontrolovať pohyb na 1792 hraničných priechodoch, ktorý podľa odhadov dosahuje úroveň až 300 miliónov vstupov denne. Podľa podpredsedu EK zodpovedného za spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť Franca Frattiniho, ktorý hraničný balík predstavil, sa opatrenia zamerajú najmä na najpočetnejšiu kategóriu ilegálnych imigrantov v Európe: ľudí, ktorí zostali v EÚ aj po vypršaní platnosti víz. Ak 27 členských štátov únie schváli nové opatrenia, ktoré by mali podľa Frattiniho vstúpiť do platnosti v rokoch 2010-2015, ľudia cestujúci do EÚ budú podliehať bezpečnostnej kontrole na niekoľkých úrovniach. Pre získanie krátkodobých víz bude potrebné príslušnému konzulátu v krajine pôvodu predložiť biometrické a ďalšie údaje, ktoré budú súčasťou informačného systému vízovej databázy. Pri vstupe do EÚ budú tieto údaje kontrolované prostredníctvom nového registra príchodov a odchodov, ktorý bude zaznamenávať čas a miesto vstupu všetkých občanov nečlenských štátov únie do EÚ. Tento systém upozorní na termín vypršania víz, ak v ňom nebude zaznamenaný odchod z EÚ.
Komisia odhaduje, že návštevníci s neplatnými vízami tvoria viac ako polovicu nelegálnych imigrantov v EÚ. V roku 2006 sa v EÚ podľa odhadov EK nelegálne zdržiavalo takmer 8 miliónov ľudí.