Demokratický prezidentský kandidát Barack Obama oslavoval ďalšiu vlnu víťazstiev. Potom čo počas víkendu zvíťazil v štyroch štátoch a jednom teritóriu, do svojej kolonky si v noci pripísal aj veľkú Virgíniu, dištrikt hlavného mesta Washington a Maryland. Vo Virgínii vyhral dva ku jednej. Zdrvená Hillary Clintonová okamžite odišla zo štátov tzv. potomackých primáriek (keďže štátmi prechádza rieka Potomac), do Texasu.
Ostrý súboj sa spočiatku zvádzal na republikánskej strane, kde John McCain po zlom víkende nedokázal presvedčivo bodovať vo Virgínii. Rozdiely medzi obomi kandidátmi veľmi tesné, nakoniec však v tomto štáte vyhral. Výrazne vyhral v Marylande a v hlavnom meste. Počas víkendu prehral v Kansase aj v Lousiane, o jeho slabé víťazstvo v štáte Washington sa stále vedú spory. Huckabeeho šanca dobehnúť McCaina v počte delegátov je hypotetická ak nie úplne nemožná. Vo Virgínii však väčšina voličov o vietnamskom veteránovi povedala, že nie je dostatočne konzervatívny.
Kríza u Clintonovej
Newyorská senátorka tak prehrala ďalšie primárky a okamžite odišla do Texasu, štátu s veľkým počtom delegátov, no hlasovať bude až v marci. Rovnako ako Ohio, Vermont a Rhode Island. Bývalá prvá dáma tak zrejme rezignuje aj na víťazstvá v ďalších štátoch: vo Wisconsine a na Havajských ostrovoch, kde sa Obama narodil. Tam budú primárky o týždeň. To by znamenalo, že prehrá desať primáriek a volebných zhromaždení za sebou. V túto noc sa bojovalo o 168 delegátov, 2025 je potrebných na získanie demokratickej nominácie.
Kríza pokračovala aj v Clintonovej volebnom tíme, po šéfke kampane Solis Doylovej kampaň odstúpil aj zástupca manažérky Mike Henry. Informoval o tom portál denníka Washington Post.
Obama posilňuje na plnej čiare
Podľa rôznych prieskumov ktoré vo Virgínii urobili televízie NBC, Fox, CNN a agentúra AP, senátor z Illinois posilnil v skupinách, ktoré zaňho predtým nehlasovali. Vyhral napríklad v skupine bielych mužov a žien. Ako obvykle, drvivo ho podržali mladí voliči, prvovoliči, černosi, bohatí aj chudobní, nezávislí voliči. Získal hlasy fakticky všetkých voličských skupín. Obama, ktorý dúfa, že sa stane prvým černošským americkým prezidentom, vyhral 90 percent Afroameričanov vo Virgínii. Guvernér štátu Tim Kaine, ktorý podporuje Obamu vo vysielaní televízie MSNBC povedal, že Obamova podpora zo strany nezávislých voličov (v USA u voliči registrovaní ako demokrati, republikáni či nezávislí) mu môže vyhrať tento tradične republikánsky štát.
Obama po dnešnej noci prvýkrát vedie nielen pri volených delegátov, ale aj pri započítaní už rozhodnutých superdelegátov (tí sa môžu rozhodnúť nezávisle od vôle voličov).
Huckabee sa drží
Republikáni bojovali o 116 delegátov a arizonský senátor McCain si ich zaistil, pokračuje tak na ceste k nominácii. Baptistický kazateľ Mike Huckabee sa však drží pevne, hoci ostáva bez šance. Môže sa spoliehať iba na to (keďže 278 delegátov získal Mitt Romney a niečo patrí aj menej významným kandidátom), že McCain sa nakoniec k dostatku delegátov nedostane. Aj to však bolo obzvlášť po tomto McCainovom víťazstve málo pravdepodobné. Republikáni budú v najbližších primárkach hlasovať až 4. marca.
VIDEO: Pieseň pre Baracka Obamu - Yes, We Can (Áno, dokážeme to)
VIDEO: Mike Huckabee v rozhovore pre CNN verí vo víťazstvo