PARÍŽ 12. februára (SITA/AFP) - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyzval v utorok svoj pravicový tábor na zachovanie pokoja, a to v čase, keď vďaka fiasku v predvolebnej kampani a klesajúcej podpore v prieskumoch verejnej mienky hrozí, že marcové komunálne voľby sa pre jeho stranu skončia katastrofou. Komunálne voľby sa vnímajú ako referendum o Sarkozyho deväťmesačnom pôsobení na najvyššom poste krajiny a sám prezident priznal, že problémy v jeho "základni" Neuilly-sur-Seine neberie na ľahkú váhu. "Mohlo by sa zdať, že čelíme ťažkostiam," priznal prezident počas návštevy Francúzskej Guyany. "Nemyslím si, že keď si budeme robiť starosti, vyriešime naše problémy," dodal na tlačovej konferencii.
Sarkozyho vládnuca Únia za ľudové hnutie (UMP) sa v utorok úplne vzdala svojho úsilia postaviť kandidáta na post starostu Neuilly-sur-Seine po tom, ako sa zdalo, že prezidentov syn Jean Sarkozy donúti k ústupu prezidentovho hovorcu Davida Martinona, ktorého ako vhodného adepta vybral sám prezident.
Prezidentov hovorca David Martinon v pondelok oficiálne "hodil uterák do ringu" v boji o kreslo starostu v bašte Sarkozyho stúpencov. Sarkozy osobne Martinona vybral, aby stál na čele kandidátky vládnucej UMP v Neuilly, bohatom parížskom predmestí, ktorého starostom bol Sarkozy v rokoch 1983 až 2002. Prezident zároveň vybral svojho druhého syna Jeana, 21-ročného študenta, aby pracoval na Martinonovej kampani. Jean Sarkozy a dvaja miestni spojenci UMP v nedeľu oznámili, že začnú s konkurenčnou kampaňou voči Martinonovi, keďže výsledky tajného prieskumu ukázali, že Martinon by voľby prehral. "Už neexistujú podmienky, aby som viedol kampaň pred komunálnymi voľbami," uviedol Martinon v pondelok. Podľa zdrojov z Elyzejského paláca Sarkozyho syn Jean konal na základe otcovho nariadenia.
Šéf UMP Patrick Devedjian odmietol špekulácie, že by sa o post mohol uchádzať Sarkozyho syn. Povedal, že Jean Sarkozy má síce "veľa talentu", ale "jeho čas ešte neprišiel".
Najbohatšie mesto Francúzska, kde 53-ročný prezident vyrástol a vybudoval svoju politickú kariéru a ktoré Francúzi prezývajú "Sarkoland", mu v minuloročných prezidentských voľbách dalo 86 percent hlasov.
Prezident však teraz čelí ďalšej kontroverzii po tom, ako sa pomaly prepadáva v prieskumoch verejnej mienky a médiá sa s nadšením venujú jeho súkromiu. Mnohí pravicoví poslanci sa obávajú, že prepad prezidentovej popularity by ich mohol pripraviť o ich druhé funkcie na francúzskych radniciach.