Francúzsky cisár nezomrel na predávkovanie jedom. Tvrdia to talianskí vedci.
RÍM, BRATISLAVA. Záhadnú smrť Napoleona Bonaparteho (na snímke) podľa najnovších výskumov nezapríčinila otrava arzénom.
Koncentrácia tejto látky totiž nevykazovala u cisára mimoriadne hodnoty. Takisto ani nárast jedu v posledných rokoch jeho života nebol značný. Nové skutočnosti okolo tajuplnej smrti priniesol výskum talianskeho Ústavu jadrovej fyziky( INFN).
Počas bádania tím vedcov skúmal vzorky vlasov cisára z rôznych období jeho života. Tie porovnávali so vzorkami jeho manželky Jozefíny, syna a niekoľkých ľudí žijúcich dnes.
„Testy preukázali, že koncentrácia arzénu vo vlasoch starých dvesto rokov bola stokrát vyššia ako vo vlasoch ľudí v súčasnosti,“ hovorí vyhlásenie INFN. Množstvo látky zo skúmaných vzoriek cisára a jeho blízkych by sa dnes považovalo za jedovaté. Dôvodom podľa talianskych bádateľov by mohlo byť používanie nebezpečnej látky aj na výrobu kuchynského riadu.
Na výskum použili vedci malý jadrový reaktor. V ňom sa pomocou silného žiarenia stali častice vo vlasoch rádioaktívne a mohlo sa vyvodiť zloženie vzoriek. Použitá metóda neutrónovej aktivácie ponúka presné výsledky a neničí skúmané materiály. Tie si požičal INFN francúzskeho a talianskeho múzea.
Napoleon zomrel vo veku 51 rokov vo vyhnanstve na Ostrove svätej Heleny. Všeobecne panovali domnienky, že ho otrávili francúzski a anglickí sprisahanci z obavy pred jeho návratom. Nové zistenia sa však viac približujú k názorom o cisárovej rakovine žalúdka.
Autor: kip