Pretória 19. apríla (TASR) - Juhoafrická vláda, 39 nadnárodných farmaceutických spoločností i domáce a medzinárodné organizácie bojujúce proti AIDS dnes vyjadrili svoju spokojnosť s výsledkom súdneho pojednávania v prípade lacných liekov pre Juhoafrickú republiku (JAR).
Asociácia farmaceutických výrobcov Južnej Afriky (PMA) dnes dopoludnia v mene výrobcov liekov stiahla žalobu v kľúčovom procese a potvrdila, že obom stranám sporu sa podarilo dosiahnuť dohodu v mnohých otázkach. Vláda JAR pritom súhlasila, že bude rešpektovať patentové práva farmaceutických firiem, s ktorými prekonzultuje sporný zákon z roku 1997.
Juhoafrické ministerstvo zdravotníctva mohlo pred stredajšími rokovaniami doviezť lacnejšie kópie patentovaných liekov, i keď túto možnosť od prijatia príslušného zákona ani raz nevyužilo. Hlavným predmetom pojednávania sa však stala schopnosť vlády Južnej Afriky bojovať proti šíreniu HIV a AIDS vzhľadom na vysoké náklady za značkové lieky a asi 4,7 milióna nakazených obyvateľov.
"Navrhovatelia uznávajú a opätovne potvrdzujú, že Južná Afrika môže prijať národné zákony alebo predpisy, prípadne prijať opatrenia potrebné na ochranu verejného zdravia a rozšíriť prístup k liekom v súlade s juhoafrickou ústavou a TRIPS (Dohoda o obchodných aspektoch ochrany duševného vlastníctva)," uviedli medzinárodné firmy v dnešnom vyhlásení.
Súdny proces považovali medzinárodné skupiny pre ochranu ľudských práv a aktivisti za boj proti AIDS za kľúčový boj v snahe o zabezpečenie liekov pre 26 miliónov Afričanov nakazených vírusom HIV. Vláda, aktivisti a ochranári ľudských práv tvrdili, že výrobcovia liekov sa snažia zarobiť na nočnej more, ktorá hrozí devastáciou JAR i desiatky ďalších chudobných krajín. Väčšina z ľudí nakazených HIV pritom žije v Afrike, kde v roku 2000 zomrelo na následky AIDS až 2,4 milióna ľudí.