Kožná infekcia (chitridiomykóza) môže za krátky čas vyhubiť celé populácie.
Ochranárska organizácia Amphibian Ark (Archa obojživelníkov) hovorí dokonca hovorí dokonca o najväčšom vymieraní druhu od vyhynutia dinosaurov pred 65 miliónmi rokov. Na hubovú pleseň nie je známy žiadny liek.
V súčasnosti žije na Zemi asi 5500 druhov obojživelníkov, tohto roku môže v dôsledku plesne chytrid vymrieť až desať druhov. Celkovo je vo svete bezprostredne ohrozená tretina až polovica obojživelníkov, uvádza agentúra DPA.
Ako vysvetlil Wolf-Gunthram Freiherr von Schenck zo zvernice Eekholt Groáenaspe (spolková krajina Šlezvicko-Holštajnsko), pleseň napáda kožu obojživelníkov a upcháva póry.
"Zvieratá dýchajú aj kožou, preto huba spôsobuje dýchacie ťažkosti, ktoré nakoniec vedú k smrti udusením," vysvetlil Schenck. Ľudia ochorieť nemôžu, no môžu byť prenášačmi.
Pôvod smrtiacej huby sa doteraz nepodarilo jednoznačne určiť. Do európskych laboratórií sa pravdepodobne dostala v 30. rokoch exportom africkej žaby pazúrnatky (Xenopus laevis), ktorá je však voči plesni imúnna. Ak sa huba objaví v niektorom regióne, v priebehu pár mesiacov uhynie 80 percent obojživelníkov.
V snahe poukázať na tento problém, vyhlásila Svetová únia ochrany prírody (IUCN) v spolupráci so Svetovou asociáciou zoologických záhrad a akvárií (WAZA) rok 2008 za "Rok žaby". Počas roka sa uskutoční rad akcií, ktoré majú prispieť k lepšej informovanosti.