Drevená Južná brána (Namdaemun) sa v pondelok zmenila na kopu popola. Zadržaný 69-ročný Chae údajne médiami označovaný symbol národnej hrdosti podpálil v hneve z neprijatej kompenzácie.
Muž sa priznal, že podpálenie brány plánoval niekoľko mesiacov. "Podpaľač uviedol, že spáchal tento čin, pretože sa domnieval, že vláda nevenovala dostatočnú pozornosť jeho žiadosti o finančné vyrovnanie za uskutočnenú prestavbu v jeho obytnej štvrti," uviedol policajný hovorca. Muž sa do pavilónu vyšplhal po rebríku. Potom polial dlážku riedidlom a založil oheň.
Páchateľ už v minulosti dostal podmienečný trest za založenie požiaru, ktorý zničil malú časť paláca v Soule v roku 2006.
Brána bola najstaršou drevenou stavbou v hlavnom meste, zároveň patrila medzi jeden z mála objektov, ktoré prežili invázie aj koloniálnu okupáciu. Keďže bola počas Kórejskej vojny v rokoch 1950-53 takmer úplne zničená, v 60. rokoch ju kompletne zrekonštruovali a vyhlásili za národnú pamiatku číslo jeden.
Podľa miestnych denníkov je strata Namdaemun hanbou, ktorej sa dalo jednoducho zabrániť lepšími bezpečnostnými a protipožiarnymi opatreniami. Vinu za zničenie pamiatky nesú podľa verejnosti politici, úradníci, požiarnici aj polícia. Niektorí obviňujú prezidenta Li Mjong-Baka, ktorý ako primátor Soulu umožnil sprístupnenie objektu verejnosti a vytvoril z neho obľúbenú turistickú atrakciu. Podpaľač na polícii uviedol, že si pamiatku zvolil pre jeho ľahkú dostupnosť.
Požiarnici údajne chceli pri hasení postupovať opatrne v obavách z možného poškodenia brány. Hasili vonkajšie časti brány, čakali však príliš dlho na to, aby vnikli dnu, a hasili plamene, ktoré zachvátili vnútro objektu.
Južná brána postavená roku 1398 slúžila ako hlavná vstupná brána do Soulu po tom, čo sa pred vyše 600 rokmi stal hlavným mestom krajiny. Rekonštrukcia zničeného objektu by podľa odborníkov z úradu pre zachovanie kultúrneho dedičstva trvala tri roky a stála by asi 20 miliárd wonov (približne 483,7 miliónov Sk)
Informovala o tom agentúra Reuters.