K historickej ceremónii došlo deň predtým, ako premiér Kevin Rudd vystúpi so zásadným prejavom, v ktorom by sa mal aborigénom ospravedlniť za krivdy, spáchané v rámci asimilačných opatrení v minulosti.
Mnohí dúfajú, že oba tieto kroky budú symbolickým začiatkom novej éry vzťahov väčšinovej populácie najmenšieho kontinentu s jeho pôvodným obyvateľstvom.
Príslušníci aborigénskeho kmeňa Ngunnawal s tvárami a telami pomaľovanými na bielo vzývali za sprievodu hlbokých tónov didgeridoo duchov svojich predkov. Premiér Rudd potom prijal od domorodcov tradičnú "paličku uvítania."
"S týmto uvítaním je spojená veľká symbolika: nádej na zjednotenie národa prostredníctvom zmierenia," uviedla počas vystúpenia v parlamente predstavená kmeňa Matilda Housová, oblečená v odeve vyrobenom z kože kengury.
Slávnosť bola spojená s úvodným zasadnutím parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb. Tie po desaťročí vlády konzervatívcov priviedli k moci Ruddovu Labouristickú stranu.
Takmer polmiliónová komunita aborigénov má v rámci krajiny najvyšší počet väzňov, nezamestnaných, najvyššiu detskú úmrtnosť a najnižšiu priemernú dĺžku života. Aborigéni zomierajú v priemere o 20 rokov mladší ako ostatní Austrálčania.
Správu priniesli agentúry AP a Reuters.