Londýn 11. februára (TASR) - Matky dvoch vojakov-tínedžerov, zabitých v Iraku, požiadali dnes najvyšší britský súdny orgán o verejné vyšetrovanie, či je iracká vojna legálna.
Rose Gentlová a Beverley Clarková tvrdia, že Británia je povinná uskutočniť takéto nezávislé vyšetrovanie na základe Európskej konvencie o ľudských právach, ktorá chráni "právo na život".
"Myslím si, že Tony Blair poslal našich chlapcov do vojny na základe lži. Hneď s Georgeom Bushom súhlasil. O svojom rozhodnutí ani nezapochybovali," uviedla Gentlová novinárom pred začatím vypočúvania v Snemovni lordov, hornej komore britského parlamentu, ktorá je zároveň najvyššou súdnou ustanovizňou v krajine.
Synovia oboch žien, príslušník streleckého pluku Gordon Gentle a výsadkár David Clarke, mali iba 19 rokov, keď zahynuli. Gentla zabila v roku 2004 bomba nastražená pri ceste a Clarke zomrel v roku 2003 v incidente pri paľbe z vlastných radov.
Britský najvyšší súd už v roku 2005 žiadosť matiek zamietol a v roku 2006 takisto odvolací súd. Ten uviedol, že vyšetrovanie o legálnosti irackej vojny sa týka aj otázok politiky, čo je záležitosť vládnej, a nie súdnej moci.
Ženy sa odvolali v Snemovni lordov, ktorá je najvyšším orgánom v Británii. Očakáva sa, že vypočúvanie bude trvať tri dni.
Pred tým, ako Blair minulý rok odstúpil z funkcie britského premiéra, odmietol uskutočniť úplné vyšetrovanie invázie do Iraku - napriek žiadostiam opozičných zákonodarcov. Blair vyhlásil, že takéto vyšetrovanie nie je možné, kým sa vojna neskončí.
Británia má v Iraku približne 4500 vojakov a od začiatku vojny tam zahynulo už 174 príslušníkov armády.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.