Širšie okolie parlamentu nadránom uzatvorila polícia kovovými bariérami. Popoludní sa za nimi zhromaždilo niekoľko stoviek protestujúcich občanov s vlajkami, ktorí požadovali, aby zákon o reforme zdravotníctva poslanci nepodporili.
Za zákon hlasovalo 203 koaličných poslancov, 173 poslancov návrh odmietlo, nikto sa nezdržal hlasovania. Z iniciatívy opozičnej strany FIDESZ hlasovali poslanci verejne.
Proti návrhu zákona hlasoval jediný poslanec vládnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) József Karsai. Opoziční poslanci mu tlieskali, ľavicoví však kričali, aby si presadol k opozícii.
Karsaiho čaká od poslaneckého klubu pokuta vo výške 100.000 forintov (približne 12.600 Sk) a voliči jeho volebného obvodu musia rátať s tým, že vláda negatívne zhodnotí projekty, ktorými sa budú uchádzať o podporu, píše maďarský portál vg.hu.
Prezident László Sólyom v decembri odmietol podpísať koaličnou väčšinou prijatý návrh zákona. Vrátil ju zákonodarnému zboru s tým, že žiadny reformný zákon nemožno presadiť úspešne bez toho, aby mu občania nedôverovali, a podľa hlavy štátu tento reformný zákon nemá dôveru občanov.
Vytýkal tiež, že do procesu prípravy návrhu zákona nezapojili odborné ani občianske organizácie. Na margo vpustenia súkromného kapitálu do systému zdravotného poistenia Sólyom povedal, že skutočná konkurencia v zmysle terajšej podoby zákona bude iba v prípade úzkej oblasti veľkých mestských nemocníc, najmä v hlavnom meste, a v prípade fakultných nemocníc.
Prezident v decembri vyjadril názor, že hospodárskym záujmom poisťovní bude vyberať si medzi pacientmi. "Celý štát sa stane dejiskom pokusu, ktorého výsledok je nejasný," zdôraznil.
Po dnešnom prijatí zákona parlamentom nemá Sólyom už žiaden právny prostriedok na to, aby zabránil aplikácii tejto legislatívy.
Podľa prijatého zákona vzniknú regionálne zdravotné poisťovne, v ktorých bude môcť mať menšinový podiel súkromný investor.
Koaličný Zväz slobodných demokratov (SZDSZ) presadzoval pôvodne model viacerých konkurenčných poisťovní, ktorý by vystriedal doterajší model jedinej štátnej poisťovne. S väčším koaličným partnerom - MSZP - sa však vedeli dohodnúť iba na miernejšom otvorení trhu zdravotného poisťovníctva pre súkromné poisťovne.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem