Zürich 11. februára (TASR) - Traja maskovaní ozbrojení lupiči ukradli v nedeľu popoludní vo švajčiarskom Zürichu olejomaľby Cézanna, Degasa, van Gogha a Moneta v hodnote 180 miliónov švajčiarskych frankov (3,7 mld. Sk).
Dejiskom lúpeže sa stalo jedno z najuznávanejších európskych súkromných múzeí impresionistického a postimpresionistického výtvarného umenia - Zbierka E.G. Bührleho. Informovala o tom dnes polícia v Zürichu.
Podľa slov jej hovorcu Marca Corteseho išlo o najväčšiu lúpež umeleckých predmetov na švajčiarskom území všetkých čias a jednu z najväčších v Európe.
Lupiči v tmavom odeve vstúpili podľa doterajších poznatkov polície do priestorov múzea pol hodiny pred jeho uzavretím. Kým jeden z nich primal s pištoľou v ruke personál, aby odišiel na chodbu, ostávajúci dvaja vo výstavných priestoroch vybrali štyri spomínané diela.
Polícia informovala, že išlo o mužov, ktorí merali okolo 175 cm, pričom jeden z nich hovoril nemecky so slovanským prízvukom.
Za informácie, ktoré viedli k objaveniu obrazov Chlapec v červenej veste (P. Cézanne), Ludovic Lepic a jeho dcéra (E. Degas), Kvitnúci gaštanový konár (V.van Gogh) a Makové polia pri Vetheuil (C.Monet), vypísala polícia odmenu 100.000 švajčiarskych frankov. Súčasne vyzvala verejnosť k pomoci. O kauze informovali agentúry AP a DPA.
Priemyselník nemeckého pôvodu Emil Georg Bührle (1890-1956) zhromaždil v povojnovom období jednu z najvýznamnejších súkromných zbierok európskych majstrov s dôrazom na impresionizmus a postimpresionizmus. Jej súčasťou sú však aj diela nabistov, fauvistov, kubistov a iných predstaviteľov francúzskej avantgardy, skupina gotických drevených plastík, či diela holandských majstrov 17. a talianskych umelcov 16.-18. storočia.
Bührleovci vložili v roku 1960 reprezentačný výber asi 200 obrazov a sôch zo zbierky do nadácie a odvtedy ho sprístupňujú verejnosti. Múzeum tejto nadácie sa nachádza vo vile pri niekdajšom bydlisku priemyselníka v Zürichu, objekte, ktorý v minulosti slúžil zberateľovi na uskladnenie diel.