LONDÝN 10. februára (SITA/AP) - Najvyšší predstaviteľ Anglikánskej cirkvi, arcibiskup z Canterbury Rowan Williams, neplánuje zo svojho postu odstúpiť. "Nezvažuje svoju pozíciu," vyhlásila v nedeľu jeho hovorkyňa Marie Papworthová. Reagovala tak na mohutnú vlnu kritiky zo strany britských politikov a najmä médií, ktorá sa na Williamsovu hlavu zniesla po jeho štvrtkovom vyhlásení, že v Británii by mali čiastočne umožniť uplatňovanie islamského práva šaría. Väčšina popredných britských politikov aj médií sa k tomuto nápadu postavila odmietavo a Williamsa obvinili okrem iného zo zbabelého ustupovania nátlaku zo strany moslimov a tichej podpory terorizmu.
Arcibiskup z Canterbury navrhuje, aby sa stúpenci islamu žijúci v Británii mohli riadiť šaríou pri riešení civilných sporov a záležitostí - teda nie trestných činov - v istých vopred určených sférach života, napríklad pri manželských alebo finančných sporoch. Podľa Williamsa by čiastočné zavedenie šaríe pre stúpencov islamu pomohlo udržať sociálnu súdržnosť v krajine. Takéto opatrenie bude podľa neho časom aj tak nevyhnutné. "Určité ustanovenia šaríe aj tak naša spoločnosť aj naše zákonodarstvo uznáva, takže to nie je o tom, že by sme zavádzali nejaký cudzí a nepriateľský systém," povedal arcibiskup v rozhlasovom interview pre BBC.
Návrh okamžite odmietol okrem iných aj hovorca premiéra Gordona Browna Michael Ellam: "Premiér je presvedčený, že v tejto krajine treba uplatňovať britské zákony, založené na britských hodnotách," vyhlásil. Návrh kritizovala aj Sayeed Warsiová, tieňová ministerka pre sociálnu súdržnosť z opozičnej Konzervatívnej strany.
Williams sa obhajuje tým, že nemal na mysli zavedenie extrémnej podoby šaríe, aká sa uplatňuje v niektorých moslimských krajinách a na základe ktorej sa vykonávajú napríklad popravy na verejnosti za "zločiny" ako odpadlíctvo od viery alebo pitie alkoholu. Hovoril len o riešení problémov v bežných sporoch medzi ľuďmi moslimského vierovyznania.
Williamsov návrh ešte vo štvrtok podporil Mohammed Shafiq, riaditeľ Nadácie Ramadán, jednej z najväčších organizácií britských moslimov. Aj podľa neho by takéto opatrenie pomohlo zmierniť napätie v britskej spoločnosti. "Moslimovia by tak boli viac hrdí na to, že sú Britmi. Zároveň by videli, že Briti rešpektujú ich vieru," povedal Shafiq.