Priština/Belehrad/Mníchov 10. februára (TASR) - Plán vyhlásenia nezávislosti Kosova naberá konkrétnu podobu. Kosovská televízia RTK cez víkend informovala, že parlament v Prištine 17. februára vyjadrí "úmysel" deklarovať nezávislosť na Srbsku, tú však oficiálne vyhlásia až začiatkom marca.
V čase od deklarácie úmyslu po vyhlásenie samostatnosti by mal parlament podľa správy čo najrýchlejšie prijať balík asi 30 zákonov, ktoré vychádzajú z návrhu vyjednávača OSN Marttiho Ahtisaariho o nezávislosti juhosrbskej provincie pod medzinárodným dohľadom. Schváliť treba aj už pripravenú ústavu a štátne symboly, poslanci si musia vybrať z troch návrhov zástavy a dvoch návrhov štátneho znaku.
Podľa RTK má takýto postup zabrániť možnému vetu Cypru a Rumunska proti vyslaniu misie Európskej únie do Kosova. Nie je stále jasné, či parlament adresuje Bruselu žiadosť o vyslanie misie už po vyjadrení úmyslu vyhlásiť nezávislosť.
Pri oboch príležitostiach očakávajú v Prištine veľké oslavy a príchod tisícov kosovských Albáncov. Mimoriadne opatrenia vopred prijali nielen polícia a medzinárodné sily KFOR, no tiež nemocnica v kosovskej metropole. KFOR a policajti OSN posilnili svoju prítomnosť v prevažne srbskom severnom Kosove, za neuralgický bod sa považuje rozdelené mesto Kosovská Mitrovica, v ktorom pred štyrmi rokmi došlo k najsilnejšiemu výbuchu etnicky motivovaného násilia.
Obavy, že srbská komunita v severnom Kosove by mohla vyhlásiť odtrhnutie a pripojenie v Srbsku, sa nemusia potvrdiť. Oveľa pravdepodobnejšie sa momentálne zdá vytvorenie paralelných inštitúcií. Zástupcovia srbskej menšiny chcú už v piatok založiť "srbský parlament v Kosove". Ohlásili tiež bojkot budúcej misie EÚ, uviedla tlačová agentúra APA.
Spor okolo Kosova rezonoval dnes aj na mníchovskej konferencii o bezpečnosti, kde ruský vicepremiér Sergej Ivanov vyhlásil, že uznanie nezávislého Kosova by bolo nebezpečným precedensom. Ak by EÚ podnikla tento krok, musela by uznať aj iné odštiepenecké štáty ako je turecký severný Cyprus.
"Chceme ostať v rámci medzinárodného práva. Nechceme vytvárať precedens. Myslíme si, že pokiaľ ide o jednostranné uznanie Kosova, to by bolo precedensom... niečo blízke otvoreniu Pandorinej skrinky," vyhlásil Ivanov, citovaný agentúrou Reuters.
Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana obavy z nasledovania príkladu Kosova ďalšími separatistickými regiónmi odmietol. "Vôbec sa neobávam," povedal novinárom v Mníchove. "Nijaký konflikt nie je rovnaký, nijaká história nie je rovnaká... táto teória o domine je absolútne nesprávna," citovala ho agentúra Associated Press.