Mníchov. Otvorená podpora úsiliu Chorvátska, Albánska a Macedónska o vstup do NATO dnes zaznela na konferencii o bezpečnosti v Mníchove. Americký minister obrany Robert Gates vyhlásil, že "všetci traja sú pripravení na členstvo" a generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer vyjadril nádej, že pozvánky na vstup dostanú na aprílovom summite aliancie.
"Je ... dôležité vytvoriť novú dynamiku regiónu...Preto dúfam, že v Bukurešti budeme pripravení otvoriť dvere NATO novým členom z tohto regiónu," zdôraznil Scheffer.
Summit sa uskutoční v hlavnom meste Rumunska v dňoch 2.-4. apríla.
Spojenci NATO v súčasnosti posudzujú prihlášky trojice uchádzačov, ktorí musia splniť vojenské aj politické podmienky.
Diplomati hovoria, že Chorvátsko sa zdá byť v plnení kritérií ďalej ako druhé dve krajiny, ale zdôrazňujú, že aliancia zatiaľ neprijala žiadne rozhodnutie.
Nemecký minister obrany Franz Jozef Jung vyjadril "optimizmus vo vzťahu k perspektíve vstupu Chorvátska a možno aj k perspektívam Albánska a Macedónska".
V roku 2004 sa NATO rozšírilo o sedem krajín bývalého socialistického bloku, vrátane Slovenskej republiky.
O posilnení vzťahov s NATO sa usilujú aj Ukrajina a Gruzínsko dúfajúc v prípadné členstvo. Hoci Kyjev nedávno zopakoval túto svoju ambíciu, obavy spojencov v NATO vyvoláva odpor mnohých Ukrajincov voči aliancii. Nádeje Gruzínska zmarilo jeho násilné potlačenie minuloročných protivládnych protestov.
"Myslím, že v princípe chceme tiež napomôcť transatlantickým ašpiráciám Ukrajiny a Gruzínska," povedal ďalej americký minister obrany. "Nie je žiadnym tajomstvom, že tu v Európe existujú názorové rozdiely v tejto veci a preto si myslím, že to pravdepodobne bude jedna z tém pre diskusiu v Bukurešti," dodal.
Macedónsky prezident Branko Crvenkovski dnes v Mníchove varoval Grécko, aby nezablokovalo vstup jeho krajiny do NATO, pretože by tým mohlo ďalej destabilizovať Balkán.
"Ak dôjde k niečomu takému, bude to znamenať zneužitie princípu spojenej solidarity a postavenie úzkeho národného záujmu nad kolektívny záujem organizácie," povedal Crvenkovski účastníkom bezpečnostnej konferencie.
"Bol by to riskantný rok v regióne, ktorého stabilizácia sa ešte neskončila," dodal.
Atény majú výhrady voči názvu republiky, argumentujúc, že by mohol znamenať územné nároky na severogrécku provinciu, ktorá sa tiež volá Macedónsko. Grécko pohrozilo zablokovaním vstupu Macedónska do NATO, ak sa na prebiehajúcich rokovaniach pod záštitou OSN nepodarí tento spor úspešne vyriešiť.
Informovali o tom tlačové agentúry Reuters a Associated Press.