Prostredníctvom neho Brusel členské štáty vyzýva na uskutočnenie konkrétnych krokov pre bezpečnejší vývoj a použitie nanotechnológií, pričom sa majú do týchto opatrení zapojiť aj univerzity, výskumné ústavy či firmy.
EÚ patrí medzi priekopníkov v novej a rýchlo sa rozvíjajúcej vedeckej oblasti nanovied a nanotechnológií, ktoré môžu mať obzvlášť pozitívny dopad na hospodárstvo i spoločnosť. Stále však nie sú dostatočné preskúmané riziká nanotechnológií pre ľudské zdravie a životné prostredie. Rovnako zostáva nezodpovedaných mnoho otázok týkajúcich sa etiky a rešpektovania základných práv.
Brusel z tohto dôvodu prišiel s kódexom, ktorý vychádza zo záverov verejných konzultácií spustených v júli minulého roku. Opiera sa o sedem princípov zahŕňajúcich okrem iného požiadavku na zrozumiteľnosť pre verejnosť, či zodpovednosť zo strany výskumníkov a výskumných ústavov za dopad svojich aktivít zo sociálneho, ekologického či zdravotného hľadiska. Kódex takisto požaduje, aby sa výskum v oblasti nanotechnológií uskutočňoval v súlade s preventívnymi opatreniami predvídajúc pritom jeho dôsledky na zdravie a životné prostredie. Výskumné aktivity majú byť bezpečné, etické a nesmú v súčasnosti, ani do budúcnosti poškodzovať alebo ohrozovať ľudí, zvieratá či rastliny.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar