Vilnius 8. februára (TASR) - Ministri obrany členských krajín NATO dnes na záver dvojdňového stretnutia v litovskom Vilniuse vyzvali Rusko, aby "zmiernilo tón". V otázke Afganistanu je podľa aliancie potrebná väčšia kooperácia afganskej vlády, ale aj OSN.
Hovorca NATO James Appathurai na margo rétoriky Moskvy povedal, že aliancia a Rusko majú všetky cesty a kanály potrebné na to, aby spolu hovorili "produktívnym a priateľským spôsobom". Tón, prichádzajúci z Moskvy, "nie je potrebný".
Severoatlantická aliancia tak dnes reagovala na slová ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý NATO obvinil, že "ignoruje bezpečnostné záujmy jeho krajiny", uviedla agentúra DPA.
Niektorí členovia NATO tiež požadovali, aby ich Moskva vopred informovala o plánoch na vyslanie vzdušných síl, najmä bombardérov, do blízkosti vzdušného priestoru aliancie. V uplynulých mesiacoch sa to stalo niekoľkokrát.
Ruský minister obrany Anatolij Serdjukov účasť na stretnutí kvôli chorobe odriekol. S predstaviteľmi aliancie rokoval jeho námestník generálplukovník Alexander Kolmakov, v hlavných sporných otázkach k zblíženiu nedošlo.
Vzťahy aliancie a Ruska sa v súčasnosti "považujú za chladné" kvôli plánovanému protiraketovému štítu USA v Európe, odstúpeniu Ruska od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) a budúcemu štatútu Kosova, uviedla agentúra DPA.
Ministri obrany 26 štátov sa zaoberali aj misiou NATO v Afganistane, pričom generálny tajomník aliancie Jaap de Hoop Scheffer potvrdil "jednoznačný záväzok" na posilnenie pomoci zo strany NATO.
Podľa aliancie je však potrebné zlepšiť prístup afganskej vlády, ktorá musí prevziať väčšiu zodpovednosť za boj proti korupcii, obchodu s drogami a v otázke ľudských práv.
Zodpovednosť by mali prevziať aj OSN, EÚ a Svetová banka, NATO má vedúcu úlohu len pokiaľ ide o otázku bezpečnosti, zdôraznil Scheffer.
V Afganistane je v súčasnosti 43.000 vojakov v misii ISAF, ktorú vedie NATO. Ministri aliancie sľúbili najmä pomoc pri výcviku afganskej armády. V súčasnosti jej pomáha 33 tímov, no je potrebných až 47.
Na stretnutí vo Vilniuse nepadlo nijaké rozhodnutie o tom, ktoré krajiny pošlú ďalšie bojové jednotky na nebezpečný juh Afganistanu. V aliancii sa o tejto otázke búrlivo diskutuje. Nemecko to odmietlo, Francúzsko požiadavku zvažuje.