Budapešť 19. apríla (TASR) - Za legislatívnu normu národného zomknutia označil dnes v Budapešti v expozé všeobecnej parlamentnej rozpravy návrh zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch šéf maďarskej diplomacie János Martonyi.
Podľa jeho slov nadišiel teraz čas predloženia návrhu, pretože došlo k organickému konsenzu troch hlavných cieľov maďarskej zahraničnej politiky - v oblasti euroatlantickej integrácie, susedských vzťahov a národnej bezpečnosti, čo sa stalo zrejmým aj pre krajanov spoza hraníc.
Hlavným cieľom národnej politiky vlády je, ako uviedol minister, zachovanie jazyka, kultúry, národnej identity Maďarov spoza hraníc a zabezpečenie pocitu domova na rodnej zemi.
Za okolnosť historického významu označil minister zahraničných vecí Maďarskej republiky fakt, že Maďarsko má priateľské, dobré vzťahy so všetkými susedmi. Aj vďaka tomu sa organizácie maďarských spoločenstiev stali dôležitými faktormi demokracie v jednotlivých krajinách ich pôsobenia, poznamenal J. Martonyi a poukázal na rastúcu pozornosť ľudským a menšinovým právam na medzinárodnej scéne.
Maďarská vláda sa podľa Martonyiho slov usiluje, aby schválenie návrhu sprevádzal čo najširší konsenzus parlamentných strán, v záujme čoho je otvorená akceptovať všetky realizovateľné úpravy, sledujúce vylepšenie predlohy.
Ide o rámcový dokument, ktorý zabezpečí isté úľavy iba pre krajanov zo susedných krajín, pričom detailnú úpravu musia zabezpečiť vláda, respektíve jednotlivé rezorty, uviedol minister, ktorý vyzdvihol podiel Maďarskej stálej konferencie na príprave dokumentu.
Náklady spojené s nadobudnutím platnosti zákona možno podľa Jánosa Martonyiho ťažko odhadnúť. Vládny kabinet ráta však na základe štatistických údajov, že realizácia zákona v praxi si v období rokov 2001-2002 vyžiada asi deväť miliárd forintov.
Predloha je v plnej miere v súlade s normami medzinárodného práva a bilaterálnymi zmluvami so susednými krajinami, podčiarkol maďarský minister zahraničných vecí.
Schválenie tohto zákona prispeje k riešeniu 80 rokov trvajúceho trianonského problému, konštatoval v následnom vystúpení predstaviteľ vládnych mladých demokratov, druhý muž budapeštianskej diplomacie Zsolt Németh.
Podľa jeho slov v uplynulom desaťročí vzrástlo pozitívne hodnotenie aktivít Maďarov spoza hraníc, maďarská národná politika sa stala vierohodnou a zmiernili sa podozrenia voči jej cieľom. Úspech zákona, ktorý označil Zsolt Németh za míľnik, môže naplniť úsilie krajanských komunít a potvrdiť ich kredit.
Za najlepšie riešenie otázky národnostných menšín označil predstaviteľ Zväzu mladých demokratov-Maďarskej občianskej strany (FIDESZ-MPP) autonómiu a dodal, že predložený zákon v budúcnosti podstatne prispeje k národnej integrácii prekračujúcej hranice. Maďarský národ kráča po európskej trase a riešenie vlastných problémov vidí taktiež v integrácii, poznamenal.
"Na hraniciach nemôžeme nič zmeniť, ale môžeme prekročiť rozdelenosť," konštatoval politický štátny tajomník rezortu zahraničných vecí a dodal, že schválením normy možno uzákoniť maďarsko-maďarské vzťahy.
Podporu návrhu vyjadril za opozičných socialistov niekdajší politický štátny tajomník Úradu vlády MR Csaba Tabajdi.
Podľa jeho názoru sa v uplynulej dekáde stal z Maďarov spoza hraníc považovaných za druhotriednych ľudí významný politický faktor. Vďaka ich organizáciám "je autonómia dnes už spolovice hotová. Od Trianonu sú Maďari spoza hraníc najmierumilovnejšou národnostnou menšinou," zdôraznil rečník a dodal, že krajania v susedných štátoch sú najangažovanejšími stúpencami európskej integrácie.
Predložený návrh zákona podľa Tabajdiho prispeje k realizácii integrácie, nepredstavuje však riešenie. Kriticky hodnotil predstaviteľ socialistov podľa vlastných slov nedostatočné konzultácie navrhovateľov s Európskou úniou, susednými štátmi a vyjadril nádej, že to v budúcnosti nepovedie k nedorozumeniam. Súčasne avizoval, že poslanci Maďarskej socialistickej strany (MSZP) predložia k návrhu pozmeňovacie návrhy upresňujúceho charakteru.