Vyplýva to zo slov antinuklárnej referentky Globalu 2000 Silvie Hermannovej na dnešnej tlačovej konferencii vo Viedni, kde výzvu na vyhotovenie akéhosi cezhraničného posudku zdôvodnila konštatovaním, že zariadenie predstavuje bezpečnostné riziko pre neďaleko Rakúsko.
Podľa Hermannovej názoru, ktorý aktivistka oprela o príslušné dokumenty EÚ a medzinárodného práva, má alpská republika právo na takýto postup.
Hovorkyňa rakúskych zelených pre životné prostredie Ruperta Lichteneckerová vidí v tejto súvislosti nutnosť, aby spolkový kancelár Alfred Gusenbauer a minister životného prostredia Josef Pröll urgentne konali. Podľa jej slov rakúska spolková vláda sa v súčasnosti namiesto protijadrovej politiky uchyľuje k politike pštrosej.
Ministerstvo životného prostredia Rakúskej republiky v reakcii na podnet agentúry APA uviedlo, že v súčasnosti nevidí žiadny dôvod požadovať vyhotovenie cezhraničného odborného posudku.
"Podľa našich expertov nejde v prípade Mochoviec o nový projekt," vyplýva zo stanoviska rezortu v reakcii na argumentáciu ochranárov oháňajúcich sa práve smernicami EÚ predpokladajúcimi požadovaný postup, respektíve preskúmanie ekologických rizík za účasti susedných štátov v prípade nových projektov.
Rakúska agentúra prináša aj názor slovenskej mimovládnej organizácie Za Matku Zem, podľa ktorého vláda SR odmietala doteraz požadovaný posudok argumentujúc, že platné stavebné povolenie pre JE Mochovce pochádza z roku 1986 a jej rozšírenie o ďalšie dva reaktorové bloky nepredstavuje nový projekt.
Podľa slov hovorcu ochranárov zo Slovenska Pavla Širokého však došlo medzičasom k zmenám pôvodného povolenia z asi 70 percent, takže ide o nový projekt.