Povedal to počas 50-minútového prejavu v Kremli pred rozšírenou Štátnou radou, považovanom za jeho rozlúčkový prejav pred voľbami nového prezidenta vypísanými na 2. marca. Putin v ňom načrtol svoju predstavu pre Rusko do roku 2020. Obvinil pritom Západ z ignorovania bezpečnostných obáv Moskvy, čoho dôkazom má byť rozšírenie Severoatlantickej aliancie (NATO) až k hraniciam Ruska a plánované rozmiestnenie častí amerického protiraketového štítu v strednej Európe.
"Je už jasné, že vo svete sa začínajú nové preteky v zbrojení. Nie je to naša chyba, my sme s tým nezačali," povedal Putin. A obvinil Washington z ignorovania ruských obáv. USA podľa neho využívajú konzultácie s Ruskom "iba ako diplomatickú zásterku pre uplatnenie vlastných plánov".
Ruský prezident povedal, že jeho krajina bude reagovať na nové hrozby pre svoju bezpečnosť modernizáciou ozbrojených zložiek a vývojom nových zbraní. "Sme nútení prijať odvetné kroky," vyhlásil. "Rusko má a vždy bude mať odpoveď na tieto nové výzvy. Rusko v najbližších rokoch začne vyrábať nové typy zbraní, ktoré nie sú o nič horšie ako tie, ktoré ... majú iné štáty a v niektorých prípadoch sú dokonca dokonalejšie."
Putin tiež povedal, že vo svete zavládol "tvrdý boj" o prírodné zdroje a mnohé konflikty a kroky zahraničnej politiky "cítiť ropou a plynom". Moskva musí preto bdieť, aby zabránila pokusom dostať sa k ruským prírodným zdrojom, dodal.
"Pod pláštikom nadutých deklarácií o slobode a otvorenej spoločnosti, je niekedy zničená zvrchovanosť konkrétnych štátov a celých regiónov," pokračoval ruský prezident v narážke na americkú politiku na Blízkom východe a osobitne na vojnu v Iraku.
V predstihu pred marcovými prezidentskými voľbami, v ktorých podľa všeobecného očakávania zvíťazí Putinom odporúčaný Dmitrij Medvedev, prezident kritizoval zahraničné krajiny za "nemorálne a ilegálne pokusy" o zasahovanie do vnútorných záležitostí Ruska.
Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) vo štvrtok oznámil zrušenie plánu monitorovať ruské prezidentské voľby, keďže Moskva obmedzila počet pozorovateľov aj dĺžku ich pobytu v Rusku.
Putin vyzdvihol hospodársky rast a stabilitu Ruska počas svojich ôsmich rokov v úrade prezidenta a opätovne vyzval na zmiernenie závislosti ekonomiky na vývoze surovín. Vyzdvihol investičný rozmach, plnú štátnu pokladnicu a vyše osempercentný rast HDP za rok. Napriek tomu pripomenul, že ekonomika Ruska má ešte stále veľké rezervy. Kritizoval tiež rozsiahly vedecký program, ktorý neprináša želané konkrétne technologické výsledky.
"Rusko by sa malo stať svetovým lídrom v technológii...Tempo rozvoja inovácií musí byť výrazne vyššie ako je dnes."
Navrhol ďalej daňové úľavy pre spoločnosti investujúce do vzdelávania svojich zamestnancov a zdravotnej starostlivosti o ne a povedal, že vláda by mala viac podporiť vedecký výskum a vývoj.
Rusko čelí veľkej demografickej kríze, jeho populácia sa zmenšuje v dôsledku nízkej pôrodnosti a limitovanej priemernej dĺžke života. To sa podľa Putina musí zmeniť.
"V súčasnosti každý druhý muž v Rusku nemá nádej dožiť sa ani 60 rokov veku. To je hanba... Musíme urobiť všetko, aby sme znížili úmrtnosť v Rusku," citovala Putina tlačová agentúra Reuters.