Priština 7. februára (TASR) - Lídri kosovských Srbov dnes sľúbili, že odmietnu akékoľvek vyhlásenie nezávislosti provincie a vytvoria vlastné inštitúcie v severnej časti odštiepeneckého juhosrbského regiónu.
Asi 200 zástupcov srbskej komunity sa zišlo v Kosovskej Mitrovici, aby prediskutovali postup po očakávanom vyhlásení nezávislosti lídrami albánskej väčšiny.
Stretnutie pravdepodobne zvýši napätie v čase, keď sa Kosovo blíži k vyhláseniu nezávislosti od Srbska, ktoré je podľa tamojších Albáncov len otázkou pár dní. Kosovskí Srbi v minulosti varovali pred vyhlásením nezávislosti, toto je však prvý konkrétny krok zameraný na prerušenie vzťahov so zvyškom regiónu.
Popredný srbský líder povedal, že komunita vytvorí zhromaždenie, ktoré bude usmerňovať životy kosovských Srbov. "Zhromaždenie srbského obyvateľstva v Kosove sa zaväzuje vytvoriť vlastné inštitúcie, ... ktoré regulujú civilné a všetky ostatné aspekty vlády," povedal delegátom Tomislav Živkovič.
Srbskí lídri tiež hovoria, že budú "mariť a bojkotovať" plánovanú policajnú a administratívnu misiu EÚ, ktorá by nahradila administratívu OSN pôsobiacu od roku 1999.
Srbský zástupca v kosovskom parlamente povedal, že srbskí poslanci budú vyhlásenie nezávislosti ignorovať a bojkotovať parlament.
"V okamihu, keď kosovský parlament vyhlási nezávislosť Kosova, parlament určite opustíme," povedal novinárom v dedine Čaglavica, južne od Prištiny Slaviča Petkovič, poslanec a bývalý minister v kosovskej vláde.
Srbskí lídri sa majú opäť zísť 15. februára a dohodnúť podrobnosti, ako bude ich zhromaždenie fungovať a ako bude vytvorené.
Rozhodnutie vytvoriť vlastné inštitúcie pripomína začiatok 90. rokov, keď kosovskí Albánci ignorovali rozhodnutie Belehradu o zrušení autonómie provincie, vytvorili vlastné inštitúcie a v rámci snáh o vytvorenie nezávislého štátu bojkotovali centrálne úrady.
Udalosti viedli k ozbrojenej vzbure kosovských Albáncov, na ktorú belehradský režim Slobodana Miloševiča reagoval brutálnym zásahom, čo v roku 1999 primalo NATO k bombardovaniu Juhoslávie. Po skončení náletov sa Kosovo dostalo pod správu OSN.
V Kosove žije asi 100.000 Srbov, približne tretina predvojnovej populácie. Necelá polovica je roztrúsená v enklávach v centrálnej a východnej časti Kosova, zvyšok v oblasti severne od Kosovskej Mitrovice, kde Srbi tvoria väčšinu. Región severne od rieky Ibar nikdy nebol pod plnou kontrolou OSN a NATO.
Kosovský premiér Hashim Thaci medzičasom v Prištine vyhlásil, že kosovská štátnosť je "hotová vec".
"Teraz dokončujem posledné detaily," povedal Thaci novinárom po stretnutí vlády.
Napriek tomu, že žiaden dátum nezverejnili, očakáva sa, že kosovskí lídri nezávislosť vyhlásia v polovici februára a budú rátať s podporou USA a väčšiny krajín EÚ. Rusko sa v kosovskom spore postavilo na stranu Srbka a hrozbou veta zablokovalo snahy o uznanie nezávislosti provincie Bezpečnostnou radou OSN.