Praha 7. februára (TASR) - Českí poslanci sa inšpirovali v Poľsku originálnou myšlienkou: na neplatičov alimentov upliesť nový bič v podobe hrozby odňatia vodičského preukazu.
Že ide o dve rozdielne a nesúvisiace veci? Podľa niektorých hlasov áno, podľa iných tam súvislosť predsa len je. Ale v každom prípade by táto páka predstavovala veľmi účinný nástroj, ako neplatičov výživného prinútiť, aby dlhy vyrovnali alebo pristúpili na splátkový kalendár.
Ak je niekto taký nezodpovedný, že sa nestará o svoje deti, tak je nezodpovedný aj pri šoférovaní auta, môže si sadnúť za volant opitý. A napokon, keď niekto má na benzín, tak musí mať aj na alimenty pre svoje deti. Takže všetko súvisí so všetkým, konštatovala pre TASR podpredsedníčka sociálneho výboru Poslaneckej snemovne Alena Páralová z ODS.
Sociálny výbor Poslaneckej snemovne sa chce k zatiaľ iba pracovnému návrhu vrátiť v apríli. Paragrafované znenie návrhu sa objaví ešte neskôr a na jeseň by o tom mohla hlasovať celá Poslanecká snemovňa.
S návrhom spojiť neplatenie alimentov s hrozbou odňatia vodičských preukazov prišla medzi poslancov podpredsedníčka sociálneho výboru Lenka Mazuchová. Návrh poslankyne z ČSSD prekvapivo podporili aj kolegovia z iných strán. Jej kolegyňa z výboru Páralová, ale aj podpredsedníčka Poslaneckej snemovne Miroslava Němcová z ODS.
Ja netvrdím, že to je geniálny nápad, ale za svojím návrhom stojím a som rada, že som ho vypustila do sveta. To rozhýbalo tie stojaté vody tohto problému, a to je vymožiteľnosť výživného. Odňatie vodičského preukazu je skutočne iba podporným prostriedkom k tomu, ako z tých platiteľov to dostať, vysvetlila v rozhovore pre TASR poslankyňa Mazuchová. Na legislatívnom návrhu teraz pracuje ňou vytvorená skupina.
Prvé poznatky, ktoré moja skupina má, sú také, že minimálne 65 percent ľudí, ktorých sa týka to, že neplnia tú svoju povinnosť, vlastnia vodičský preukaz, dodala.
V Poľsku hrozí neplatičom výživného odobratie vodičského preukazu od leta 2005. Ročne je tam až niekoľko tisíc takýchto návrhov, ale o vodičský prichádza dočasne iba niekoľko stoviek neplatičov výživného. Podľa Mazuchovej je tam účinnosť tohto strašiaka veľmi vysoká. Záujem o takúto legislatívnu úpravu je podľa českej poslankyne aj na Slovensku.
V ČR sa pred dvoma rokmi ČSSD neúspešne pokúšala presadiť návrh, aby výživné za neplatičov, aspoň v prípade sociálne slabých neúplných rodín, platil štát, a aby sa štát následne s neplatičmi súdil. To malo odbremeniť samoživiteľky, pre ktoré sú súdne ťahanice o výživné často nad ich sily a finančné možnosti.
V rámci teraz chystaných úprav poslanci v ČR chcú navrhnúť aj to, aby súdy museli spory o výživné riešiť prednostne, aby výživné malo prednosť pred inými pohľadávkami, a aby sa premlčacia lehota na nezaplatené výživné predĺžila až do 18 roku dieťaťa.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh