Doteraz iba sociálni demokrati požadovali, aby sa hlasovalo verejne, tzv. aklamáciou.
Na tajnej voľbe stále trvá vládna ODS a doteraz mala podporu aj ďalších strán, s výnimkou socialistov. K ČSSD sa však teraz nečakane pridali poslanci Strany zelených a KDU-ČSL.
Forma hlasovania je mimoriadne dôležitá, pretože obaja kandidáti na post prezidenta ČR, Václav Klaus aj Jan Švejnar, dúfajú, že niekoľko hlasov ulovia v opačnom politickom tábore.
Obavy z tajných zákulisných obchodov s hlasmi pre úradujúceho prezidenta dnes vyslovila Strana zelených. Prispeli k tomu aj informácie o dvoch tajných schôdzkach Klausovho človeka, šéfa prezidentskej kancelárie Jiřího Weigla, s kontroverzným lobistom Miroslavom Šloufom. Ten následne otvorene priznal, že lanári poslancov ČSSD, aby nehlasovali za Jana Švejnara, ale dali v tajnej voľbe hlas Klausovi.
Udalosti ostatných dní vyvolali obavy, či sa nerokuje nekalo. Záruka čistej a transparentnej voľby sa teraz ukazuje vo verejnej voľbe, zdôvodnila zmenu postoja zelených šéfka ich poslaneckého klubu Kateřina Jacques.
V Česku doteraz vždy poslanci a senátori hlasovali rovnakou formou. Organizačný výbor Poslaneckej snemovne dnes odporučil, aby voľba prezidenta prebiehala verejne. V Senáte má ODS väčšinu, a preto hladko presadí, aby senátori hlasovali tajne. Rozdielna forma hlasovania poslancov a senátorov by v piatok spoločnú volebnú schôdzu značne skomplikovala a predĺžila.
Konečné slovo, pokiaľ ide o formu hlasovania, budú mať českí komunisti. Bez ich hlasov sa verejné hlasovanie poslancov presadiť nepodarí.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh