Washington 6. februára (TASR) - Tesný zápas medzi Hillary Clintonovou a Barackom Obamom v amerických primárkach odzrkadľuje hlbokú priepasť medzi voličmi demokratov. Duel špičkových kandidátov zostal bez víťaza.
Volebný "superutorok" v 24 štátoch USA ukázal "drastické rozštiepenie" voličov v rámci etnických skupín, ale ostré rozdiely sa prejavujú aj medzi sociálnymi vrstvami obyvateľov, uvádza agentúra DPA s odvolaním sa na komentáre amerických médií.
Podľa komentátorov je medzi demokratmi "všetko otvorené" a Clintonová dosiahla nanajvýš etapové víťazstvo. Bývalá prvá dáma zatiaľ vedie nad Obamom s menším rozdielom ako 100 hlasov delegátov, odhaduje spravodajská stanica CNN. "Teraz sa začína vojna", konštatoval komentátor Bill Bennett.
Obama získal prvenstvo v 13 štátoch, najmä v štátoch Stredozápadu s menším počtom obyvateľov. Clintonová zvíťazila v ôsmich štátoch, ale bodovala v Kalifornii s najväčším počtom obyvateľov, a tiež v New Yorku a New Jersey.
Prvé analýzy výsledkov volebného "superutorka" v USA ukazujú očividnú podporu černošského obyvateľstva pre kandidáta tmavej pleti, Clintonová zase nachádza priaznivcov medzi Latinskoameričanmi. Obama získal v deviatich kľúčových štátoch USA tri štvrtiny až štyri pätiny hlasov voličov tmavej pleti, čo je podľa DPA znamením toho, že ho Afroameričania podporujú ešte väčšmi, ako sa predpokladalo po víťazstve v primárkach v Južnej Karolíne.
Clintonová zase, naopak, získala v priemere väčšinu hlasov Latinskoameričanov, hoci nie v takom rozsahu ako Obama hlasy černošských voličov.
Bývalá prvá dáma by mohla rátať tiež s podporou väčšiny žien a má, v porovnaní s Obamom, aj väčšiu priazeň voličov nad 60 rokov. Černošský kandidát sa zasa môže spoľahnúť na väčšiu podporu mužov, čiastočne aj medzi belochmi. U mladých voličov je na tom 46-ročný Obama v priemere lepšie, najmä u vzdelaných mladých ľudí, analyzuje DPA.
Podľa expertov sa počas "superutorka" vo všeobecnosti prejavil trend, že Clintonovú podporujú väčšinou ľudia strednej triedy, voliči so slabšími príjmami a menej vzdelaní, kým Obama môže stavať na dobre situovaných ľuďoch a voličoch s akademickým vzdelaním.