Oznámil to dnes komisár pre rozšírenie Olli Rehn, podľa ktorého sú príčinou problémy na vnútropolitickej scéne v Srbsku.
Rehn vyjadril sklamanie z tohto vývoja a z postupu niektorých srbských politikov blokujúcich podpísanie dokumentu. Srbský premiér Vojislav Koštunica v utorok vyhlásil, že podpísanie dohody s EÚ by znamenalo faktický súhlas s európskou misiou pre Kosovo a bolo by teda nepriamym uznaním kosovskej nezávislosti zo strany Belehradu.
Vyslaniu misie, ktorá v Kosove nahradí terajšie jednotky OSN, dali v pondelok zelenú členské krajiny, keď podporili tzv. spoločnú akciu, čím sa v podstate dokončili prípravy misie. Konkrétny termín vyslania 1800-člennej misie s názvom EULEX, tvorenej najmä policajtmi, a sudcami nie je zatiaľ známy.
"Je smutné pre Srbsko, ak politici uprednostňujú svoje mocenské hry pred záujmami občanov," konštatoval Rehn dodávajúc, že ponuka Bruselu zostáva naďalej na stole a únia je pripravená na podpis, ak dá aj Belehrad najavo svoju pripravenosť.
Na podpise dočasnej dohody o užších vzťahoch, ekonomickej spolupráci, uľahčení vízového režimu a spolupráci v oblasti vzdelávania sa zhodli koncom januára ministri zahraničných vecí po tom, ako sa nepodarilo získať súhlas všetkých krajín EÚ na podpis Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA). Najmä Belgicko a Holandsko trvali totiž na tom, aby sa tak stalo až vtedy, keď bude Srbsko plne spolupracovať s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a vydá mu najhľadanejšieho vojnového zločinca Ratka Mladiča. Rehn dnes konštatoval, že podľa neho je Srbsko blízko k plnej spolupráci s haagskym tribunálom.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) hy