SME

McCaina tlačil k triumfu starosta Ameriky

Amerika má za sebou najdôležitejší deň v súboji o nomináciu na prezidenta. V 24 z 50 štátov si už Američania vybrali svojich kandidátov do novembrových volieb.

Som najšťastnejší človek na svete, akého ste videli.  John McCain, republikánsky kandidátSom najšťastnejší človek na svete, akého ste videli. John McCain, republikánsky kandidát

John McCain a Rudy Giuliani sa na tribúne skvele dopĺňajú. Ich priateľstvo neutrpelo ani počas súboja o prezidentskú nomináciu. Obaja vedia vyhrávať aj prehrávať. Akurát si vymenili roly. Keď bol McCain (na snímke Reuters) pred polrokom na dne prieskumov, Giuliani bol neohrozený favorit. Po zdrvujúcej prehre na Floride je však nakoniec mimo Giuliani a víťazí McCain. V New Yorku včera bojoval o nomináciu do Bieleho domu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Guiliani pomáha aj sebe

Pre Giulianiho to bol návrat do mesta, ktoré mu dalo prezývku „starosta Ameriky“. Po teroristických útokoch z 11. septembra zjednotil New York aj krajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Včera prišiel pomôcť McCainovi. Možno si tak poistí miesto v budúcej administratíve. New York Times už špekuloval, že by sa mu hodilo kreslo ministra pre vnútornú bezpečnosť. „John vie, ako ochrániť Ameriku v čase vojny,“ hovorí exstarosta a republikánsky dav jasá.

VIDEO: McCain prišiel na míting aj s manželkou a matkou

VIDEO: Braňo Ondrášik (lksh)

McCainov pravdovravný expres, ako nazýva svoj kampaňový autobus, ktorý ho vozí po celej krajine, dorazil do New Yorku v pondelok. Senátor prišiel so svojou typickou mccainovskou charizmatickou drzosťou.

Nielenže sa rozhodol robiť kampaň v Massachusetts, rovno pod nosom exguvernéra Mitta Romneyho, ale v New Yorku tvrdil, že v novembri bude hlasovať zaňho. Počet demokratov v tomto meste prevyšuje republikánov päť ku jednej.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že je favorit, jeho kampaň je skromná, nesúka z rukáva milióny ako jeho oponenti. Na včerajšom mítingu pri Rockefellerovom centre, strategicky pod oknami centrály televízie NBC, tam bolo štvrť­hodinu pred začiatkom finálneho superutorkového mítingu asi iba 20 ľudí. Hoci sa malé námestie nakoniec zaplnilo celé, tisícové davy Obamových stretnutí to neboli. Zato entuziazmu mal každý za dvoch.

Go, Johnny go

„McCain je najkvalifikovanejší kandidát, má guráž a spája demokratov aj republikánov,“ hovorí jeden z členov jeho tímu Steve Alfasi. Pre kampaň senátora pracuje už rok, teda aj v čase, keď to s ním vôbec nevyzeralo dobre. V to kruté leto bol McCain takmer sám, prepravoval sa linkou nízkonákladových aeroliniek Southwest. „John McCain sa nezmení, je to bojovník a ani vtedy to nevzdal,“ dodáva Alfasi.

SkryťVypnúť reklamu

„Som najšťastnejší človek na svete, akého ste videli,“ hovoril včera svojim najskalnejším fanúšikom v skoré chladné new­yorské ráno. Tí ho odmeňovali mávaním plagátov „New York ťa miluje“ či „Hrdina“. Do toho mu hrala skladba od Chucka Berryho „Go, Johnny, go“ (Johnny, ideš).

Hillary predpoveď nevyšla

Pred pár týždňami demokratka Hillary Clintonová tvrdila, že po superutorku sa už nebude bojovať. Zdalo sa, že mala pravdu. Nie však vo svojom prípade. McCain bol včera pripravený potvrdiť status republikánskej jednotky a prijať nomináciu Republikánskej strany. Podľa prieskumov mohol vyhrať vo všetkých významnej­ších štátoch superutorka. Jeho najvážnejší súper mormón Mitt Romney viedol podľa Reuters len v domácom Massachusetts a veľmi tesne v Kalifornii.

SkryťVypnúť reklamu

U demokratov sa očakával veľmi tesný súboj, ktorý bude pravdepodobne pokračovať aj po superutorku. V Kalifornii, kde sa odohral najväčší súboj o 441 delegátov, predpovedali prieskumy agentúry Reuters sedempercentný náskok Obamu nad Clintonovou, denník New York Times tesne favorizoval Clintonovú.


U McCaina poznajú Slovensko

V tábore republikánskeho kandidáta na prezidenta vás pozdravia Dobrý deň a zaspomínajú na svojich slovenských predkov.

Keď stál včera John McCain na tribúne v centre Manhattanu, ani netušil, koľko ho toho so Slovenskom spája. Jeho skalný prívrženec, veterán Gil Mestler, ktorý bojoval vo vojne v Perzskom zálive a pomáhal aj pri záchranných prácach v New Yorku, vie po slovensky a kvôli nám sa naučil aj lyžovať.

SkryťVypnúť reklamu

Nie preto, že by mal u nás príbuzných alebo tu zablúdil ako turista. Bol súčasťou niekoľkých stoviek amerických vojakov, ktorých počas studenej vojny trénovali, aby mohli zasiahnuť v strednej Európe.

„Vy ste zo Slovenska? Ten svet je ale malý. Dobrý deň,“ prekvapí ma pozdravom a dodáva: „Kvôli vám som sa naučil lyžovať.“ To bolo pre prípad, že by ho vysadili v horskom teréne Vysokých Tatier. Nakoniec však zasahovať nemuseli, hoci boli časy, keď mali na mále. „Vedeli sme, že raz budete na našej strane,“ pousmeje sa dnes.

Nie je zďaleka jediným spojivom senátora z Arizony so Slovenskom. Po McCainovom boku stál včera na tribúne bývalý guvernér Pennsylvánie a prvý americký minister pre vnútornú bezpečnosť Tom Ridge. Dnes je v McCainovej kampani hlavným poradcom a jeho matka je Rusínka zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

A do tretice bol na včerajšom mítingu aj Joe Lieberman. Populárny senátor a bývalý viceprezidentský kandidát demokratov. Vo voľbách teraz podporuje McCaina. Rodičia jeho manželky Hadassah pochádzajú z predvojnového Československa. Ak by sa budúcim americkým prezidentom stal McCain, Slovensko by si určite nepomýlil.

Braňo Ondrášik

Demokrati sa môžu biť ešte dlho

Vzdávam to. Počuť tieto slová po superutorku nie je nezvyčajné. Po dni, keď volilo 24 štátov naraz, si už svojho prezidentského kandidáta vybrala viac ako polovica Američanov. A tomu, kto výrazne stráca, sa už neoplatí míňať v kampani viac miliónov.

Podobne to v roku 2000 po superutorku zabalil John McCain, keď jeho protivník George Bush zvíťazil vo veľkých štá­toch. O štyri roky neskôr zamával svojim prezidentským nádejam demokrat John Edwards. Náskok Johna Kerryho bol po superutorku výrazný.

SkryťVypnúť reklamu

Napínavý tohtoročný súboj pravdepodobne bude pokračovať aj po včerajšom veľkom dni. Jasnejšie by malo byť u republikánov. Na rozdiel od demoraktov u nich platí väčšinový systém, teda víťaz berie všet­kých delegátov. To hralo do karát McCainovi.

U demokratov funguje pomerný systém. Nebolo by preto prekvapením, keby sa u nich rozhodlo až na letnom zjazde strany. Delegátov, ktorí definitívne rozhodnú o kandidátovi na prezidenta, získava aj druhý v poradí. Na odstúpenie by jedného zo súperov donútila len výrazná strata alebo finančné suchoty. Ani jedno sa nečaká.

Volebný boj tak bude zrejme pokračovať ďalšími štátmi. Vyrovnaný duel môže vyvrcholiť 4. marca, keď budú mať primárky ľudnatý Texas a Ohio. Ak sa ani tam nerozhodne , príde rad na zjazd demokratov. Zo 4­tisíc delegátov tam tvoria jednu pätinu superdelegáti. Nik ich nevolí a môžu na zjazde podporiť, koho chcú.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Vasilko

Autor: New York

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 880
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 817
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 378
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 956
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 209
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR
Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 4

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu