SME

Swoboda: Verím, že Fico s opozíciou dospejú k pozitívnemu rozhodnutiu

BRATISLAVA 5. februára (SITA) - Popredný rakúsky europoslanec, sociálny demokrat Hannes Swoboda v utorok pripomenul, že v prípade strany SMER nejde o pozastavenie jej členstva v Strane európskych socialistov ...

BRATISLAVA 5. februára (SITA) - Popredný rakúsky europoslanec, sociálny demokrat Hannes Swoboda v utorok pripomenul, že v prípade strany SMER nejde o pozastavenie jej členstva v Strane európskych socialistov (PES), ale jej kandidatúry na členstvo v paneurópskej ľavicovej strane. Uviedol to počas prednášky s názvom "Vývoj v nových členských štátoch EÚ po ich integrácii", ktorú v Bratislave zorganizovala nadácia Friedrich Ebert Stiftung a počas ktorej sa Swoboda prioritne venoval špecifikám populizmu v krajinách strednej a východnej Európy. Na otázku agentúry SITA, či môže potvrdiť neoficiálne informácie o februárovom termíne obnovenia štatútu strany SMER v PES a či existuje súvislosť medzi týmto krokom a iniciatívou slovenskej opozície vo veci Lisabonskej zmluvy, odpovedal, že nie je stanovený pevný termín a otázka vylúčenia či opätovného začlenenia SMERu sa nachádza vo fáze konzultácií a pozorovania. Opätovne zdôraznil, že postoj slovenskej opozície k Lisabonskej zmluve je "neprijateľný" a po svojich utorkových rokovaniach so zástupcami opozície verí, že premiér Robert Fico spolu s opozíciou v dohľadnej dobe dospejú k pozitívnemu rozhodnutiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Swoboda síce výsledok rozširovania EÚ o nové, prevažne "chudobnejšie" krajiny (strednej a východnej Európy) hodnotí "celkovo pozitívne", napriek tomu zdôraznil, že je nutné hovoriť o "rozdielnej legitimite" starých a nových členských krajín 27-členného bloku. Kým pre starých členov EÚ mala európska integrácia význam aj z hľadiska boja proti fašizmu, u nových členov Swoboda integráciu vníma cez prizmu boja proti komunizmu, resp. snahy o vymanenie sa spod vplyvu ZSSR. Taktiež podotkol, že vzhľadom na skúsenosť holokaustu zaujímajú starí členovia odlišný postoj k otázkam menšín.

Podľa Swobodu je pochopiteľné, že postkomunistické krajiny vykazujú "málo porozumenia" pre model sociálneho štátu, keďže sa potrebujú "vymedziť" voči socializmu, respektíve komunizmu, a tak je pochopiteľné, že v týchto krajinách boli možné "extrémne neoliberálne reformy". Ako príklad pravicového populizmu na čele štátu uviedol českého prezidenta Václav Klausa.

SkryťVypnúť reklamu

Swoboda vyhlásil, že hoci populizmus prirodzene nie je špecifikom krajín východnej Európy, "stal sa veľmi silným". Ďalej upozornil na to, že populizmus má v tomto prípade aj formu antieurópskych štruktúr. Príčiny vidí v tom, že spoločnosť sa rozdelila na "víťazov" a "porazených". Za víťazov označil napríklad komunistických funkcionárov, ktorí z prevratu dokázali profitovať, medzi porazených zaradil roľníkov či dôchodcov. Práve táto polarizácia podľa neho poskytuje živnú pôdu pre populizmus, ktorý zneužíva pocit outsiderov, že sa o nich "nikto nestará". Príčiny negatívnych nálad voči EÚ Swoboda vysvetľuje tým, že úniu vďaka jej direktívnemu prístupu a kritike národných štátov občania môžu vnímať ako elitu, ktorá je terčom populistov rovnako ako outsideri, ku ktorým patria napríklad prisťahovalci. Negatívny postoj k únii možno podľa neho odvodzovať aj od toho, že občania nemajú pocit, že by ich pred negatívnym dosahom globalizácie chránila, ale práve naopak, že týmto dopadom

SkryťVypnúť reklamu

Swoboda zároveň vyzdvihol pôsobenie bývalej vlády Mikuláša Dzurindu, ktorá viedla "veľmi úspešnú politiku" a Slovensko označil za "zvláštny prípad", keďže voči maďarskej menšine fungovala "priateľská politika" a Strana maďarskej koalície bola súčasťou vládnej koalície. Napriek tomu sa podľa neho dal úspech strany SMER v posledných voľbách predvídať, pretože ekonomicky liberálna politika je bez uváženia a riešenia sociálnych problémov neudržateľná.

Hannes Swoboda je členom vedenia Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) a viceprezidentom parlamentného klubu PES v Európskom parlamente a parlamentným konateľom klubu.


Strana SMER - sociálna demokracia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 070
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 589
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 161
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 635
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 615
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 271
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu