Yes, We Can! Sí, Se Puede! (Áno, dokážeme to!) – hneď v dvoch jazykoch kričali v uliciach New Yorku tisícky aktivistov motto kampane senátora Baracka Obamu.
V mnohomiliónovom meste, kde žije jedna z najväčších hispánskych komunít v Spojených štátoch, sa černošský kandidát na prezidenta nevzdáva. Napriek tomu, že patrí jeho rivalke Hillary Clintonovej. V prieskumoch mala obrovský náskok a tento štát by už stratiť nemala.
VIDEO: V aute s členmi Obamovej kampane
Obamovi stúpenci, podobne ako tí v službách senátorky z New Yorku, pracujú zadarmo.
Pred dnešným superutorkom sa do poslednej chvíle snažili presvedčiť nerozhodnutých. Hispánska a afroamerická komunita je jedným z kľúčov k víťazstvu v najväčších amerických štátoch.
VIDEO: Latinos for Obama
Boj o každý hlas
Sociológovia tvrdia, že usilovná kampaň v nepriateľskom prostredí sa Obamovi v poslednej chvíli začína vyplácať. Náskok Clintonovej sa mu síce prekonať nepodarí, no ak jej podporu dostatočne podkope, pomôže mu to.
„V New Yorku nemusíme vyhrať, tu sa počíta každé percento navyše. Stačí si uvedomiť, koľko má tento štát delegátov,“ hovorí Zachary Jarvinen a vzápätí telefonuje do centrály, aby mu poslali viac letákov.
New York aj blízke New Jersey sú v prvej päťke najväčších štátov, kde dnes prebehnú primárky.
Posledné dni Obamovci toho veľa nenaspali. Každý leták môže priniesť nejaký hlas. V demokratických primárkach, na rozdiel od republikánskych, sa počet delegátov, ktorí v lete zvolia svojho kandidáta na prezidenta, rozdeľuje proporčne. Preto ide o každý hlas.
VIDEO: Člen Obamovej kampane
Štvrte, ako sú Brooklyn, Queens a Bronx vyzerajú ako bojisko oboch volebných tímov. Všade sú propagandistické reklamy a nadšení stúpenci.
Hispánci veria Obamovi
Asi dvadsiatka áut s nápadnými nálepkami Obama para presidente vytvorila v husto obývanom Bronxe karavánu „nádeje a zmeny“.
Tak ju nazval organizátor akcie Dominikánec Haile Rivera. Obamu pozná osobne. Večeral s ním. „Je veľmi skromný a charizmatický. Stále vtipkuje a v jeho spoločnosti sa cítite naozaj skvele,“ rozpráva Rivera. Predtým bol fanúšikom Clintonovej.
„Clintonová je vecou minulosti,“ hovorí hudobník Manny Sosa. Pospevuje si pesničku Obama para presidente (Obama za prezidenta).
Do New Yorku prišiel z Floridy so svojou hiphopovou skupinou a na streche jeho auta svieti plagát Latinos za Obamu. Hispánskych a černošských voličov z Bronxu lákajú hudbou. Ich pesnička má úspech. Černoch na vozíku ukazuje jednotku, ďalší im kývajú. Niektorí sa aj roztancujú. „Nezabudnite ísť v utorok voliť,“ kričia na nich z auta.
Faktor Bill v Bronxe
Na konci sa zastavia vo štvrti Washington Heights, kde to len pred chvíľou zabalili Clintonovej prívrženci. Ostali po nich povylepované plagáty. Obama má, paradoxne, v New Yorku problém u černošských voličov.
Nejeden z nich Obamových dobrovoľníkov provokuje výkrikom: Hillary, Hillary! Tí s pobavením skandujú podporu svojmu.
Černosi stoja za domácou senátorkou, pretože nezabudli, čo pre ich komunitu urobil jej manžel Bill Clinton. Americké médiá tomu hovoria faktor Bill a Clintonová to využíva.
Záverečnú bodku superutorkovej kampane odpálila v New Yorku v noci nadnes veľkým televíznym stretnutím a nechýbal pri tom ani Bill. Cez satelit sa mala spojiť s mestami v 22 štátoch superutorka, tak ako to kedysi urobil jej manžel. Megamíting odvysielala stanica Hallmark do ďalších desiatok miliónov domácností.
Obama stavil na dobrovoľníkov. Televízne šoty mu už nijaký zázrak nezaručia.
Clintonová má podľa prieskumov náskok od 16 do 21 percent. Jedine, že by dokázal to, čo newyorský tím Giants vo včerajšom finále ligy v americkom futbale. Iba 35 sekúnd pred koncom zápasu zvrátili víťazstvo na svoju stranu.
Pre voľby sa nešlo do škôl
Na Baracka Obamu boli v New Jersey zvedavé aj deti. Kým černošský kandidát bojoval o hlasy na východe, Clintonová si cez satelit podebatovala s favoritom republikánov.
Superutorok, super-duper utorok alebo cunami utorok. Také prezývky dávajú novinári dnešnému dňu. Ešte nikdy v histórii nevolilo v jeden primárkový deň až 24 štátov.
Kampaň prebiehala do poslednej minúty a kandidáti bez chvíle oddychu striedali jedno volebné zhromaždenie za druhým.
Barack Obama presviedčal v New Jersey, kde má reálnu šancu poraziť newyorskú senátorku. Rodičia kvôli Obamovi, ktorého na mítingu veľmi prísne chránila skupina agentov FBI, dokonca vypýtali deti zo škôl.
Basketbalový štadión, kde sa zmestí až 20tisíc ľudí, však jeho stúpenci zo začiatku nenaplnili, čo muselo organizátorov sklamať.
Senátorove šance sa po víťazstve v Južnej Karolíne znovu pohli hore a podľa prieskumov bude súboj o demokratickú nomináciu veľmi vyrovnaný. Clintonová sa snaží vystupovať ako neporaziteľná kandidátka, ktorá sa v novembri stretne s republikánom.
Tým pravdepodobne bude John McCain, ktorý po superutorku môže získať republikánsku nomináciu. Nakrátko sa obaja virtuálne stretli v diskusnej relácii Fox News Sunday. Obaja pritom netušili, že budú proti sebe v satelitnom telemoste naživo pri nakrúcaní dvoch rozhovorov.
Zasmiali sa a vymenili si povinné komplimenty. V prípade, že im pripadne nominácia, sľubujú civilizovanú debatu. „Aspoň v to dúfam,“ povedal McCain.
Arizonský senátor však ešte predtým musí zdolať mormónskeho exguvernéra Mitta Romneyho.
Braňo Ondrášik
Hillary chce Obamov skalp z Illinois
Tisíce dobrovoľníkov majú rodáčke z Chicaga pomôcť poraziť v Illinois miestneho senátora Baracka Obamu.
„Pozrite sa, v nedeľu je Superbowl a potom superutorok a ja chcem, aby vyhrali obidva newyorské tímy,“ povedala senátorka za štát New York Hillary Clintonová v piatkovej šou Tavisa Smileyho. Polovica priania je splnená. New York Giants porazili v nedeľu New England Patriots 17:14.
To, či sa jej splní aj druhá časť priania, sa ukáže už dnes. Skomplikovať cestu k nominácii do prezidentských volieb jej však môže volebný systém v Demokratickej strane, ktorý je v mnohých štátoch proporčný. „Našou stratégiou je získať čo najviac kongresových distriktov,“ hovorí Stacy Zolt Hara, ktorá je hlavnou koordinátorkou kampane v Illinois.
„Máme operačné centrá po celom štáte a naším cieľom je získať minimálne 15 percent v každom kongresovom okrese.“ So získavaním potrebných hlasov v jednotlivých distriktoch v Illinois pomáhajú newyorskej senátorke dobrovoľníci. „V Illinois máme päťtisíc dobrovoľníkov,“ hovorí Stacy Zolt Hara. Je ich oveľa menej než dobrovoľníkov, ktorí tu „pracujú“ pre Baracka Obamu.
Ide o skutočných nadšencov, pretože centrála im neprepláca ani telefonáty. „Sme s Nelidou priatelia a myslím, že Hillary... No je to jednoducho dobrá vec,“ hovorí Alberto Ramos, majiteľ kancelárie spoločnosti American Family Insurance v Chicagu. Ramos poskytol priestory svojej priateľke Nelide Smyserovej, ktorá kandiduje ako delegátka vo štvrtom kongresovom okrese v Chicagu a podporuje Hillary Clintonovú. V nedeľu sa tak v kancelárii zišlo asi osem dobrovoľníkov, ktorí telefonujú voličom a presviedčajú ich, aby išli voliť Hillary.
„Habla Espaňol!“ je jedna z častých viet, ktorú počuť. „Máme veľkú podporu Latinoameričanov,“ hovorí Nelida, ktorá má 46 rokov a pochádza z Portorika. „Hispánci ju dostanú do Bieleho domu,“ tvrdí ďalší z lídrov Clintonovej kampane v Illinois Tomás E. Revollo.
„Sme veľmi pyšní na kampaň v Illinois. Je to domovský štát Obamu, ale aj domáci štát Clintonovej. Vyrástla v Park Ridge,“ pripomína Stacy Zolt Hara.
František Šulc, Lidové noviny
Autor: Text, video: Braňo Ondrášik, New York