Londýn. Ľudské embryá obsahujúce DNA z troch rodičov sa podarilo vyvinúť britským vedcom. Ide o významný krok, ktorý by mohol viesť k vytvoreniu efektívnej liečby množstva závažných dedičných chorôb.
Vedci z britskej univerzity Newcastle prezentovali výsledky svojej štúdie na lekárskej konferencii zameranej na neuromuskulárne ochorenia, ktorá sa konala minulý víkend v Londýne, informovala dnes hovorkyňa univerzity.
Umelým oplodnením vytvorili výskumníci embryá použitím DNA z jedného muža a dvoch žien. Hlavnou myšlienkou celého projektu je zabrániť, aby sa ženy s porušenou mitochondriálnou DNA stali prenášateľkami dedičných ochorení na svoje potomstvo.
Medzi choroby spôsobené poškodenou mitochondriálnou DNA patria poruchy pečene, srdca, mozgu, sluchových orgánov, svalové problémy a určité druhy epilepsie.
V prípade úspechu by vedci mohli začať s používaním nových spôsobov liečby v období nasledujúcich troch až piatich rokov.
Mitochondrie sú dvojmembránové bunkové organely, ktoré slúžia ako dýchacie a energetické centrum bunky. Genetické poruchy môžu mať za následok, že mitochondria nedokáže dokonale spracovať živiny a kyslík. V dôsledku toho sa vytvárajú toxické látky, ktoré nesú zodpovednosť za vznik 40 najrôznejších ochorení.
Vedecký tím dospel k záveru, že ochoreniam sa možno vyhnúť v prípade, ak ohrozeným embryám transplantujú funkčnú mitochondriálnu DNA. Výsledný plod tak obsahuje jadrovú DNA od obidvoch rodičov a mitochondriálnu DNA z darovaného vajíčka od tretej osoby.
"Podstatou je jednoducho nahradiť poškodenú mitochondriálnu DNA matky transplantovanou zdravou DNA od darkyne," popisoval hlavný princíp Patrick Chinnery, člen vedeckého tímu.
Experiment sa zatiaľ skúšal iba v laboratórnych podmienkach a vytvorené embryá "z troch rodičov" boli po šiestich dňoch zničené.
Informovala o tom agentúra Reuters.