Pre budhistov je centrom sveta. Denne k nemu kráča stotisíc bosých pútnikov. Fikus Bodhi, pod ktorým pred asi dvetisícpäťsto rokmi osvietilo Budhu, je najposvätnejším miestom východného náboženstva.
BODH GAYA, BRATISLAVA. Oázu meditačného pokoja nedávno ovládli hádky, korupcia a spor o ukradnuté vetvy z posvätného stromu.
Konár z Bodhiho, ktorý rastie v severoindickom mestečku Bodh Gaya, nechal podľa svedkov pred dvoma rokmi odrezať bývalý správca chrámu Kalicharan Yadav. Potom ho predal za „jeden a pol milióna dolárov do Thajska“. Hinduistický mních Arup Brahmachari preto podľa agentúry Reuters začal kampaň za potrestanie vinníka. Pre ňu ho už dvakrát zbili.
Miznúce predmety
Fikus rastie za chrámom Mohabodhi, ktorý leží na pôde susedného hinduistického kláštora. Významné miesto budhizmu preto spravuje komisia, kde majú prevahu hinduisti. Tí sa s budhistami obviňujú z toho, kto stojí za početnými škandálmi.
Ešte donedávna stáli vo výklenkoch chrámu cenné sošky Budhu. Dnes sú tam diery. Zmizli aj antické relikvie a niekoľko stotisíc dolárov vyzbieraných pre chrám. „Peniaze prichádzajú, ale kam idú, nikto nevie,“ konštatuje pokladník indickej Asociácie mníchov Bhante Pragyadeep.
Bohatí askéti na súde
Na súde boli už predstavitelia oboch náboženstiev. Polícia preveruje, ako získali majetok bývalí správcovia achitektonického skvostu, ktorý je od roku 2002 na zozname svetového dedičstva UNESCO. Asketických mníchov obviňujú aj z tajného predaja opadaných fikusových listov.
Bodhi nie je originál. Strom, pod ktorým meditoval Budha, dala v treťom storočí vyťať žiarlivá manželka indického vládcu Ašoku, ktorý konvertoval na budhizmus a trávil pod fikusom príliš veľa času. Ašoka predtým stihol poslať vetvičku priateľom na Srí Lanku, odkiaľ sa Bodhi znova vrátil do rodného mesta Bodh Gaya. Budhisti odvtedy bojujú za to, aby spravovali svoje najposvätnejšie miesto sami.
Autor: Lenka Peťková