Domy v Havane sú častov dezolátnom stave, niektoré nemajú telefón ani tečúcu vodu. Obchods nehnuteľnosťami tu však zažíva zlaté časy, akéby jej mohli závidieť ajv Spojených štátoch.
HAVANA, BRATISLAVA. Oscar Almiňaque si spokojne mädlí ruky. Konečne sa mu podarilo zrenovovať ich pôvodnú rodinnú vilu z 20. rokov minulého storočia. To je v pomeroch na Kube malý zázrak. Oscarovi trval tri roky. „Remeselníkov som si priviedol zo svojho rodného mesta Pinar del Rio. Tu v Havane by som ich nevedel zaplatiť,“ povedal pre magazín Der Spiegel. Problémom nie sú len remeselníci, ale aj stavebný materiál. Cement, piesok či tehly stoja stále viac. Mnohí z Kubáncov si to už nemôžu dovoliť. Ani pre Oscara to nebolo ľahké. Jeho mama však prenajíma v Havane dve izby turistom a pomáha im brat, ktorý žije v Miami.
Vila za 50tisíc dolárov
Stálo to však za to. Oscar a jeho rodina majú teraz zlatú baňu. Pôvodné vily idú v Havane na odbyt. Už teraz sa ich cena vyšplhala na 50-tisíc dolárov, čo je na kubánske pomery horibilná suma. Mesačný plat je tu okolo 400 peso, čo je asi 17 dolárov. A ceny nehnuteľností zďaleka nedosiahli svoje maximum. Priebežne stúpajú už 18 mesiacov, odvtedy čo večne živý Fidel Castro podstúpil rizikovú operáciu a stále sa celkom nezotavil. Postupne sa z politiky sťahuje a na časy, ktoré prídu po ňom, sa nepripravujú len politici. „Teraz je dobrý čas kupovať domy,“ povedal denníku New York Times Kubánec, ktorý nechcel povedať svoje meno. Je presvedčený, že čoskoro čaká ostrov nielen zmena na čele štátu, ale aj zmena spoločenských pomerov. Osobné vlastníctvo výrazne stúpne na cene.
Nepredávajú, len menia
Trh s nehnuteľnosťami na Kube prežíva veľký rozmach hoci tu oficiálne žiadny nie je.
Na rozdiel od cudzincov Kubánci môžu svoje domy a byty vlastniť, ale nemôžu s nimi obchodovať. Oficiálne si ich môžu len vymieňať. Dovoľuje to bytový zákon z roku 1984. To stačí, aby čierny trh s nehnuteľnosťami prekvital. A tak sa na Paseo del Prado neďaleko havanského centrálneho parku stretávajú tí, čo byty ponúkajú, záujemcovia a sprostredkovatelia. Tí majú kontakty na úradníkov, ktorí sú za všimné ochotní vyložiť znenie zákona podľa potreby.
„Je to veľmi kubánske,“ povedal pre New York Times Juan Carlos Tábio, ktorý o tomto fenoméne nakrútil v roku 1983 film s príznačným názovom Se Permuta (Výmena).
Ceny budú stále stúpať, pretože bytov je nedostatok. Podľa štatistík, ktoré zverejnil oficiálny denník Granma, chýba na ostrove 640-tisíc bytov.
Teraz je dobrý čas investovať. Keď príde zmena, a my všetci ju čakáme, tak ste sa chytili.
Alejandra z Havany