LONDÝN. Súčasné vojenské kampane v Iraku a Afganistane budú mať dlhodobý dopad na americkú obrannú stratégiu, keďže Washington bude mať čoraz väčšie problémy získať spojencov pre veľké kampane, konštatuje dnes zverejnená výročná správa Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie (IISS) so sídlom v Londýne.
"V minulosti boli technologické a názorové rozdiely v centre úzkostlivej transatlantickej debaty medzi Spojenými štátmi a ich spojencami z NATO, teraz sú očividné rozdiely v ochote a kapacitách," upozorňuje správa IISS s názvom Vojenská rovnováha 2008.
Aprílovému summitu NATO bude preto dominovať otázka, či aliancia dokáže dať dohromady vojenské sily a politické záväzky, aby splnila svoju expanzívnu strategickú predstavu, dodáva správa IISS.
Správa priznáva, že washingtonská politika posilnenia vojenskej prítomnosti v Iraku priniesla výsledky v Bagdade a jeho okolí, sprevádzané "výraznou redukciou činnosti sektárskych eskadier smrti a bombových útokov al-Káidy s masovými obeťami". Avšak pokrok v politickej oblasti v Iraku bol podľa správy "nevýrazný".
Generálny riaditeľ IISS John Chipman varoval, že dosiahnutý pokrok sa rýchlo zmaže, keď USA príliš rýchlo stiahnu svojich vojakov. Americká vojenská prítomnosť v Iraku musí podľa neho zostať na vysokej úrovni, aby sa zabránilo zvýšeniu vojenskej aktivity, zaručila sa bezpečnosť v provinčných voľbách a zabránilo sa nárastu násilností v Kurdistane.
V Afganistane IISS predpovedá zintenzívnenie povstaleckej kampane, keďže afganská armáda je oslabená a polícia "skorumpovaná a slabo vycvičená". "Môžeme očakávať ďalšie útoky... Impulzom pre povstanie je nestabilita v Pakistane," varuje IISS.
Globálnou hrozbou sa podľa správy IISS môžu stať "neotalibanské" skupiny operujúce v kmeňových oblastiach Pakistanu. "Majú potenciál premeniť lokálnu hrozbu na nadnárodnú," varoval Nigel Inkster, ktorý šéfuje oddeleniu pre analýzu rizík v londýnskom inštitúte.
"Existujú isté dôkazy, že boli zapletení do zavraždenia Bénazír Bhuttovej a že poslali teroristov do Veľkej Británie a Španielska," dodal.
Medzinárodný terorizmus má podľa neho naďalej potenciál rastu a najviac "krokov" urobili v uplynulom roku práve spomínané skupiny v Pakistane.
Chipman tiež povedal, že šanca na americkú vojenskú akciu proti Iránu sa vlani zmenšila, pretože americké spravodajské agentúry zľahčili iránsku jadrovú hrozbu, ale varoval, že Irán zrejme ešte stále pracuje na rozvoji svojho jadrového potenciálu.
Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AP.