NAIROBI 5. februára (SITA/AFP) - Kenskí príbuzní kandidáta na post amerického prezidenta Baracka Obamu sú zavalení hordami novinárov, ktorí prichádzajú do ich dediny a zároveň ich mrzí, že príbeh ich rodiny je poprekrucovaný, v utorok to povedal Obamov strýko. Saíd Obama povedal, že novinári vyjadrenia rodiny v rozhovoroch nesprávne interpretujú a sťažoval sa, že slová starej mamy nádejného kandidáta na amerického prezidenta Sarah zle preložili.
"Niektoré dni sa stretneme so zástupcami desiatich médií, ktorí sem prichádzajú, a my ich nevieme všetkých zvládnuť," povedal Saíd Obama v telefonickom rozhovore z mesta Nyang'oma, kde sa narodil otec Baracka Obamu. "Je to veľmi hektické... Vyrušuje nás to od iných vecí, z ktorých žijeme." Saíd Obama, oficiálny hovorca kenskej rodiny, žiada, aby si novinári pred príchodom do mesta dohodli schôdzku. "Nech nám dajú vedieť, že chcú prísť a stretnúť sa s rodinou a nech im (rodina) môže podať svoj skutočný príbeh," povedal strýko Obama.
Niektoré medzinárodné médiá upriamili svoju pozornosť na moslimské korene Obamovej rodiny a rozšírenú chudobu v dedine, kde žije stará mama Sarah. V dedine Nyang'oma, kde sa narodil otec demokratického kandidáta Baracka Obamu, žije asi 30 ich príbuzných. Obama senior sa z dediny presťahoval na americký Havaj, kde študoval. Saíd Obama povedal, že celá rodina senátorovi za štát Illinois počas "Superutorka" drží palce. "Modlíme sa za jeho víťazstvo," povedal Saíd. "Má všetko, čo prezident potrebuje mať. Pochádza zo skromných pomerov, z multikultúrnej rodiny," povedal strýko Saíd a dodal: "Je to človek, ktorý má lepší obraz o svete ako ostatní kandidáti."
Barack Obama sa narodil v Spojených štátoch a svojho kenského otca, ktorý sa vrátil do rodnej krajiny, keď bol Barack ešte malý, sotva pozná. Keď Barack v novembri 2006 prišiel do rodnej dediny svojho otca, dostalo sa mu vrelého privítania. Navštívil aj svoju babičku Sarah, ktorá nehovorí po anglicky. Obamovi príbuzní pochádzajú z kmeňa Luov v regióne na západe Kene, ktorou od decembra zmieta násilie pre sporné prezidentské voľby.