Brusel 4. februára (TASR) - Rumunsko a Bulharsko musia intenzívnejšie bojovať proti korupcii a organizovanému zločinu. Tvrdí to Európska komisia v dnes zverejnenej priebežnej správe hodnotiacej pokrok oboch krajín pri odstraňovaní nedostatkov, ktoré u nich pretrvávali pri ich vstupe do Európskej únie pred rokom.
Obe krajiny pokračovali pri odstraňovaní problémov, ale v kľúčových oblastiach, medzi ktoré patrí u oboch štátov boj proti korupcii na vysokej úrovni a v prípade Bulharska aj boj proti organizovanému zločinu, treba ukázať presvedčivejšie výsledky, uvádza sa v dokumente.
Správa upozorňuje Bukurešť na meškanie pri zavádzaní stratégie pre nábor zamestnancov v rezorte súdnictva, pri zriaďovaní úradu, ktorý by dohliadal okrem iného na prípadné konflikty záujmov a k časovému sklzu došlo aj pri uplatňovaní všeobecnej stratégie a realizovaní projektov na boj proti korupcii. Obzvlášť je Brusel znepokojený pretrvávajúcou korupciou na vysokej úrovni.
V prípade Sofie správa konštatuje, že Bulharsko si počína úspešne v súvislosti s reformou justície a bojom proti korupcii na hraniciach, zatiaľ čo väčšie úsilie je nevyhnutné v boji proti korupcii na úrovni miestnych úradov i na vysokej úrovni. Presvedčivejšie výsledky chce Brusel vidieť aj v boji proti organizovanému zločinu.
Obidvom krajinám EK odporúča, aby sa zamerali na malé a dobre zacielené projekty, ktoré sa priamo dotýkajú priorít a potrieb stanovených v národných akčných plánoch. Cieľom týchto krokov je dosiahnuť pokrok pred kompletným hodnotením, ktoré Brusel zverejní v júni tohto roku. EÚ má pritom možnosť aktivovať tzv. ochranné opatrenia, ktoré obsahuje prístupová zmluva, ak Sofia a Bukurešť neurobia požadovaný pokrok. Súčasťou sankcií môže byť neuznávanie verdiktov súdov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar