Gračanica 3. februára (TASR) - Kosovskí Srbi v dnešných prezidentských voľbách odovzdávajú svoje hlasy v nádeji, že výsledok prispeje k udržaniu regiónu pod vládou Belehradu. Vojaci mierovej jednotky NATO posilnili prítomnosť na napätom severe Kosova, ktoré sa stalo symbolom etnického rozdelenia provincie.
V druhom kole stretli úradujúci prezident, prozápadný Boris Tadič a líder krajne nacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS) Tomislav Nikolič. Kosovskí Srbi tradične hlasujú za radikálov, ktorí rátajú s ich podporou.
Pre mnohých voľby presahujú regionálnu politiku, považujú ich za voľbu medzi západnou dominantnosťou a ochranou Ruska.
"Tadič ustúpi Západu. Bez Ruska nám nezostane žiadna nádej," povedal Momčilo Šekularac, 69-ročný obyvateľ Gračanice, ktorý hlasoval za Nikoliča.
Podobne sa vyjadril aj Aca Predragovič (70), ktorý obvinil USA z utrpenia Srbska. "Amerika diktuje všetko a všetkým. Niekto tomu musí urobiť koniec. Vzťahy medzi USA a Ruskom sa zhoršujú a v tomto prípade som za Rusko," uviedol.
V deň volieb do Kosova pricestovalo asi 500 talianskych vojakov, ktorí sa od pondelka budú zúčastňovať na mesačnom vojenskom cvičení jednotky KFOR. Manévre majú ukázať pripravenosť NATO potlačiť prípadné násilnosti.
Vojakov NATO rozmiestnia aj v severnej časti provincie, kde žije väčšina kosovských Srbov, ktorí v oblasti severne od mesta Kosovská Mitrovica tvoria väčšinu. Tí pohrozili, že v prípade vyhlásenia nezávislosti etnickými Albáncami vytvoria paralelné inštitúcie.
Kosovskí lídri verejne popierajú, že vyhlásenie nezávislosti súvisí s výsledkom srbských prezidentských volieb a že Priština bude konať podľa vlastnej agendy.
"Dnešné srbské voľby nemajú dopad na budúcnosť Kosova," povedal agentúre AP vicepremiér Hajredin Kuci. "Kosovo sa stane nezávislým štátom. Tieto voľby sú pre Srbsko a obyvateľov Srbska," uviedol.
Podľa nemenovaných zdrojov však lídri kosovských Albáncov stanovia termín vyhlásenia nezávislosti po oznámení výsledku volieb. V prípade víťazstva Nikoliča nezávislosť vyhlásia nasledujúci víkend, v prípade Tadičovho víťazstva - s ohľadom na želania EÚ - počkajú pár týždňov.
Kosovskí Albánci, ktorí tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie provincie, sa na srbských voľbách nezúčastňujú, keďže majú miestne inštitúcie vytvorené administratívou OSN. Tá provinciu spravuje od júna 1999, keď nálety NATO ukončili dvojročný separatistický konflikt.