Vatikán 2. februára (TASR) - Pápež Benedikt XVI. sa dnes stretol s kosovským prezidentom Fatmirom Sejdiuom. Vatikán však zdôraznil, že súkromná audiencia nesignalizuje zmenu postoja v otázke konečného štatútu odštiepeneckej juhosrbskej provincie.
Stretnutie sa uskutočnilo v citlivom čase, keď kosovskoalbánski lídri na najbližšie týždne pripravujú "koordinované" vyhlásenie nezávislosti a deň pred druhým kolom prezidentských volieb v pravoslávnom Srbsku, ktoré sú označované za referendum o ďalšom smerovaní krajiny. V očakávanom tesnom súboji sa rozhodne medzi úradujúcim prezidentom, prozápadným Borisom Tadičom a lídrom nacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS) Tomislavom Nikoličom.
Účelom stretnutia bolo, aby sa pápež z prvej ruky informoval o aktuálnej situácii a budúcom vývoji, uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu. V komuniké sa zdôrazňuje, že prijatie vysokopostaveného kosovského lídra "nepredstavuje žiadnu zmenu postoja Svätej stolice ku konečnému právnemu štatútu Kosova".
Benedikt XVI. v minulosti vyjadril nádej, že akékoľvek rozhodnutie o budúcnosti Kosova zohľadní legitímne nároky všetkých zúčastnených strán a bude garantovať práva všetkých.
Pápež na stretnutí so Sejdiuom vyjadril "blízkosť ku všetkým obyvateľom" Kosova, kde etnickí Albánci tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie. Rímskych katolíkov je v Kosove len 65.000, Srbov asi 100.000.
V prípade vyhlásenia nezávislosti bude Vatikán vývoj sledovať "mimoriadne pozorne" a zohľadní postoj medzinárodného spoločenstva, uvádza sa vo vyhlásení.
Nezávislosť Kosova podporujú USA a väčšina krajín EÚ, vrátane Británie a Francúzska. Niektoré štáty únie však vyjadrili výhrady voči uznaniu nezávislosti Kosova mimo rámca OSN.
Srbsko rozhodne odmieta nezávislosť Kosova a spor vyvolal trenice medzi Západom a Ruskom - spojencom Srbska, stálym členom Bezpečnostnej rady OSN s právom veta.
"Svätá stolica nezanedbáva žiadnu príležitosť, aby vyzvala všetkých k zmiereniu, spravodlivosti a mieru," uviedol Vatikán vo vyhlásení.
Predchádzajúci kosovský prezident Ibrahim Rugova pracoval na zlepšení vzťahov s Vatikánov. Argumentoval tým, že môže získať podporu pre nezávislosť Kosova keď bude pestovať dobré vzťahy s Rímom a ukazovať, že Kosovo zdieľa európske hodnoty zakotvené v kresťanstve a držať si odstup od islamu - napriek tomu, že kosovskí Albánci sú väčšinou moslimovia, aj keď značne sekulárni. Sejdiu pokračuje v tomto úsilí po Rugovovi, ktorý zomrel pred dvoma rokmi. Post kosovského prezidenta je hlavne reprezentačný.