Ženeva 1. februára (TASR) - Svetový deň boja proti rakovine pripadajúci na 4. februára je udalosťou, na ktorú každý rok upozorňuje Medzinárodná únia na boj proti rakovine (UICC). Odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) predpokladajú, že v rokoch 2005-2015 zomrie 84 miliónov ľudí na rakovinové ochorenia, ak sa nevykonajú nijaké opatrenia.
V súvislosti s tohtoročným Svetovým dňom boja proti rakovine UICC na svojej stránke uverejnila informáciu, že okolo 700 miliónov detí dýcha vzduch znečistený tabakovým dymom, najmä doma a v motorových vozidlách. Učitelia a ďalší vplyvní ľudia by mali rodičom vysvetliť, ako je dôležité, aby sa domácnosti a autá stali "nefajčiarskym priestorom". Aj heslo "Mám rád nezafajčené detstvo" má viesť dospelých k tomu, aby členov svojich rodín nevodili na miesta, kde je povolené fajčiť.
UICC spustila vlani celosvetovú kampaň proti rakovinovým ochoreniam pod názvom Deti dneška, svet zajtrajška. V kampani sa kladie dôraz na prevenciu rakoviny. WHO podporila túto iniciatívu a upozornila verejnosť na fakt, že rakovinové ochorenia predstavujú problém na celom svete.
Špecialisti WHO tvrdia, že keby ľudia nefajčili, pravidelne by sa venovali fyzickým cvičeniam a prijímali zdravú stravu, dalo by sa predísť 40 percentám nádorových ochorení. Fajčenie sa stále považuje za hlavnú príčinu vzniku rakoviny.
Rakovina je všeobecný termín vzťahujúci sa na ochorenia postihujúce ktorúkoľvek časť ľudského organizmu. Ochorenie vyvoláva zhubný nádor (odtiaľ aj iný termín: nádorové ochorenia), pre ktorý je charakteristický nekontrolovaný rast s ničením okolitých tkanív a vznikajú predpoklady pre metastázy.
WHO považuje rakovinu za najčastejšiu príčinu úmrtnosti na svete. Z celkového počtu 58 miliónov úmrtí vo svete v roku 2005 rakovinové ochorenia ukončili život v 7,6 milióna prípadoch. Z pohľadu typov rakoviny sa najčastejšie zomiera na rakovinu pľúc (1,3 milióna úmrtí ročne), žalúdka (takmer milión úmrtí ročne), pečene (663.000), hrubého čreva (655.000), prsníka (502.000). Vyše 70 percent úmrtí, ktoré zaregistrovali v roku 2005, sa týkalo ľudí v krajinách s nízkymi alebo priemernými príjmami. Podľa predpokladov má počet rakovinových ochorení narastať. Odhaduje sa, že v roku 2015 na rakovinu zomrie približne deväť miliónov osôb a v roku 2030 dokonca 11,4 milióna osôb.
Na celom svete sa najčastejšie vyskytujú - v prípade mužov a podľa počtu úmrtí na svetovej úrovni - rakoviny pľúc, žalúdka, pečene, hrubého čreva a prostaty. U žien je to rakovina prsníka, pľúc, žalúdka, hrubého čreva a rekta a krčku maternice.
Všade na svete je hlavnou príčinou vzniku rakoviny fajčenie, ktoré spôsobuje rakovinu pľúc, hrdla, úst, pankreasu, močového mechúra, žalúdka a pečene. Nebezpečné je aj pasívne fajčenie, teda vdychovanie zafajčeného vzduchu nefajčiarmi.
UICC má 278 členov z 86 štátov sveta. Je medzi nimi aj slovenská Liga proti rakovine (LPR).