Brusel 1. februára (TASR) - Vážne znepokojenie nad spôsobom, akým sa v Európskom parlamente interpretuje situácia v súvislosti s ratifikáciou Lisabonskej zmluvy v Národnej rade Slovenskej republiky vyjadril jej predseda Pavol Paška v liste, ktorý zaslal vo štvrtok večer šéfovi europarlamentu Hansovi-Gertovi Pötteringovi.
Zároveň ho žiada o osobné stretnutie alebo o možnosť vystúpiť pred europoslancami, aby mohol podrobne informovať o celom probléme. Paška v liste, ktorý má TASR k dispozícii, konštatuje, "že nemohol veriť vlastným očiam", keď čítal správy, podľa ktorých členovia EP kritizovali postoj slovenskej koalície a predstaviteľov slovenského parlamentu za to, že komplikujú ratifikáciu Lisabonskej zmluvy.
Išlo napríklad o nemeckého poslanca z radov kresťanských demokratov Michaela Gahlera, ktorý vyhlásil, že slovenská vláda používa odsúdeniahodnú taktiku a že spájanie ratifikácie s tlačovým zákonom je škandalóznym vydieraním opozície a dôkazom pochybných praktík koalície premiéra Roberta Fica.
Táto nesprávna interpretácia situácie je podľa Pašku príkladom účinného lobingu slovenských opozičných strán v zahraničí a ukazuje vážne poškodenie vyrovnaného obrazu slovenskej politickej scény.
"Dosiahlo to také absurdné rozmery, že niektorí europoslanci vďaka zavádzaniu veria, že je to slovenská koalícia, ktorá sa rozhodla spojiť hlasovanie o Lisabonskej zmluve s návrhom tlačového zákona. Je to pritom presne naopak," uvádza sa v liste.
Paška pripomína, že je to práve opozícia vedená Mikulášom Dzurindom, Pálom Csákym a Pavlom Hrušovským, ktorá blokuje ratifikáciu Lisabonskej zmluvy na Slovensku, keď trvá na tom, že ju podporí až vtedy, keď sa návrh tlačového zákona stiahne z programu zasadnutia parlamentu.
"Slovenské opozičné strany urobili z budúceho osudu európskej integrácie rukojemníka pre svoje politické záujmy," zdôrazňuje predseda slovenského parlamentu, ktorý preto považuje za nepochopiteľné, že sa v EP problém interpretuje presne naopak.
V liste Pötteringovi Paška podčiarkuje, že po stroskotaní projektu euroústavy bolo Slovensko jedným z najväčších zástancov novej reformnej zmluvy, o ktorej sa v SR viedli rozsiahle debaty a ktorú s výnimkou Kresťanskodemokratickej strany podporili všetky politické subjekty.
Paška šéfovi EP opisuje celý vývoj sporu a priebeh zasadnutia, pričom poukazuje na záruky, ktoré dostala opozícia, že tlačovému zákonu sa bude venovať potrebná pozornosť v prvom, druhom a treťom čítaní v parlamente a že sa takisto zohľadnia pripomienky a námietky Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a ďalších nadnárodných inštitúcií.
"Našou ambíciou je pripraviť návrh tlačového zákona, ktorý je v súlade s normami a hodnotami Európskej únie," dodáva Paška.
Predseda slovenského zákonodarného zboru takisto informuje Pötteringa, že nemá v úmysle umožniť opozícii, aby aj naďalej držala Slovensko a celú EÚ v neistote v súvislosti s výsledkom hlasovania. Zároveň upozorňuje, že podľa názorov právnikov nie je možné, aby sa o Lisabonskej zmluve hlasovalo opakovane a výsledok hlasovania bude teda nezvratný a záväzný.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem