Honolulu 31. januára (TASR) - Zástupcovia krajín, ktoré sa najväčšou mierou podieľajú na emisiách skleníkových plynov, sa v stredu stretli za zatvorenými dverami v havajskom hlavnom meste Honolulu.
Dvojdňová konferencia pod záštitou USA má za účel urýchliť rokovania OSN o novej celosvetovej dohode o globálnom otepľovaní. Nová zmluva by mala byť prijatá v roku 2009 v Kodani a mala by nahradiť existujúci Kjótsky protokol.
Do Honolulu pricestovali okrem predstaviteľov skupiny najvyspelejších krajín sveta (G8) aj zástupcovia najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík sveta vrátane Číny a Indie.
Tajomník Rámcového dohovoru OSN o klimatickým zmenách (UNFCCC) Yvo de Boer zdôraznil, že na vypracovanie plánu zostáva málo času a delegáti konferencie na Havaji sa musia postaviť na čelo svetovej iniciatívy.
"Dopoludnia sa nedosiahol žiadny posun," uviedol de Boer, a dodal, že prebehli "úvodné rozhovory o cieľoch tohto procesu a možnom prínose (konferencie) pre širšie rozhovory".
V porovnaní s prvým kolom konferencie zo septembra 2007 však De Boer ocenil priateľskejšiu atmosféru, ktorá súčasné havajské rozhovory sprevádza.
Podľa de Boera je táto zmena výsledkom decembrovej klimatickej konferencie OSN na indonézskom ostrove Bali, a najmä dohody označovanej ako Cestovná mapa z Bali, ktorú delegáti z takmer 200 krajín schválili po dvojtýždňových rokovaniach.
K názoru vysokého predstaviteľa OSN sa pridal aj zástupca ministerstva energetiky USA Andy Karsner. "Veľmi ma potešila, ba až dojala nálada na rokovaniach," vyhlásil Karsner.