Varšava 30. januára (TASR) - Rokovania medzi predstaviteľmi poľských colníkov a zástupcami vlády premiéra Donalda Tuska boli prerušené. Potvrdilo to dnes poľské ministerstvo financií.
Obe strany sa z prerušenia vzájomne obviňujú, pričom odborári zastupujúci záujmy pracovníkov colnej služby zdôraznili, že ponuka vlády je neprijateľná.
Radosť spred 24 hodín, ktorá sprevádzala agentúrne informácie o ukončení štrajku poľských colníkov a normalizácii situácie na poľsko-ukrajinských a poľsko-bieloruských hraniciach sa tak ukázala ako predčasná.
Podľa odborárskej predáčky Iwony Foltaovej z Bialystoku vládni činitelia neboli pripravení na rokovania a nimi predkladané dokumenty nespĺňali očakávanie ani po formálnej, ani po vecnej stránke. Na ilustráciu uviedla, že o premiérom Donaldom Tuskom prisľúbenom zvýšení miezd o 500 zlotých (asi 4500 Sk), čo je tretina požadovanej sumy, nevedia, či ide o sumu brutto alebo netto, informoval internetový portál wp.pl.
Poľskí colníci protestovali na 14 hraničných priechodoch s Bieloruskom, Ukrajinou a Ruskom (Kaliningradská oblasť) už od 21. januára požadujúc vyššie platy a lepšie podmienky odchodu do dôchodku. V utorok opäť nastúpili do práce a tak sa predpokladalo, že protestnú akciu ukončili. Podľa agentúry DPA však tisícky vodičov kamiónov musia naďalej čakať na hraniciach na colné odbavenie.
Poradca premiéra Donalda Tuska pre sociálne otázky Michal Boni medzičasom vyzval colníkov, aby prijali ponuku vlády a vrátili sa do práce. "Hranice patria nám všetkým. Ide o vierohodnosť Poľska," cituje jeho apel DPA.
Mnohí z colníkov sa rozhodli pre dovolenku, iní oznámili, že sú práceneschopní. Iba malá časť z nich pracuje na hraničných priechodoch, čoho dôsledkom sú niekoľkokilometrové kolóny vozidiel v pohraničí a čakacie lehoty v dĺžke viac ako 100 hodín.
Dopravné firmy z Bieloruska a Ukrajiny už avizovali, že budú od Poľska požadovať odškodné za finančné straty.