Praha 30. januára (TASR) Česká vláda, konkrétne ministerstvá obrany a zahraničných vecí, pokračujú v intenzívnych rozhovoroch s USA o zmluvách o umiestnení americkej radarovej základne a štatúte amerických vojakov v Českej republike.
Na ministerstve obrany sa ďalšie trojdňové kolo česko-amerických rozhovorov o tzv. zmluve SOFA o štatúte amerických vojakov v ČR skončilo dnes. Rezort obrany zároveň avizoval, že rokovania budú pokračovať "v najbližšej dobe". Rozhovory o zmluve SOFA za českú stranu vedie šéf sekcie obrannej politiky a stratégie MO ČR Ivan Dvořák a za americkú vyjednávač ministerstva zahraničných vecí USA Jackson McDonald.
Na miniserstve zahraničných vecí sa ďalšie kolo rozhovorov o zmluve o umiestnení radarovej stanice začne vo štvrtok a potrvá asi až do 7. februára, keď do Prahy pricestuje vysoký predstaviteľ americkej diplomacie John Rood.
Česká vláda si nestanovila presný termín dokedy chce zmluvy dokončiť a pripraviť na podpis. Opozičná ČSSD sa však nazdáva, že by k tomu mohlo dôjsť na konci februára. Úrad vlády totiž potvrdil, že od 27. februára do 1. marca bude premiér Mirek Topolánek na oficiálnej návšteve USA. Na začiatku jeho návštevy je plánované stretnutie s americkým prezidentom Georgeom Bushom.
Špekuláciám o možnom blížiacom sa podpise dohôd o radarovej základni nahráva aj nedávne vyjadrenie amerického ministerstva obrany, že tak bude možné urobiť v najbližších týždňoch. Predseda ČSSD Jiří Paroubek sa dnes na Topolánka obrátil otvoreným listom, v ktorom mu pripomenul, že väčšina českej verejnosti je proti radaru a vyjadril obavu, že jeho inštalovanie ohrozí vzťahy v NATO a v EÚ.
Detaily chystaných dohôd a podrobnosti z rozhovorov podliehajú prísnemu embargu. Premiér Topolánek a ministri jeho vlády v tejto súvislosti opakovane konštatovali, že pred rýchlosťou uprednostňujú kvalitu dohôd. Tie by mali vychádzať aj z už existujúcich dohôd v rámci NATO.
"Ja toto vyjednávanie nebudem v tejto chvíli komentovať. Samozrejme, bol by som rád, keby sa väčšina vecí dohodla pred mojou cestou do Bieleho domu.
"Ale existuje štandardná zmluva SOFA-NATO, ktorá stanovuje podmienky umiestnenia amerických vojsk na základniach NATO, prípadne na amerických základniach v krajinách, ktoré patria do rovnakej skupiny ako my. Sú tam isté zásady, ktoré sa opakujú vo všetkých (zmluvách) a ktoré nemienime spochybňovať, a potom sú tam niektoré veci, ktoré sú skôr zvykové, a v tomto prípade chceme dohodnúť podmienky, ktoré sú vhodné pre ČR a českých občanov. V tomto zmysle to rokovanie ukončené nie je. Sme ochotní čiastočne ustúpiť z požiadaviek, ktoré sa týkajú daní. To rokovanie je pomerne tvrdé a ja v žiadnom prípade zverejňovaním jednotlivých pozícií nemienim to rokovanie ohrozovať," konštatoval premiér ČR.
Zmluva SOFA, o ktorej sa rokuje na MO ČR, má stanoviť rámec pobytu amerických vojakov v Česku, napríklad otázku ich právnej zodpovednosti mimo základne, ale aj to, aké ŠPZ budú americké vozidlá v ČR používať a či sa na Američanov v ČR budú vzťahovať české daňové zákony.
"Prečo by mali americkí vojaci podliehať na našom území americkej jurisdikcii, okrem územia, ktoré bude patriť pod ich velenie - a to je to malé územie, kde bude umiestnený radar," položil si Topolánek otázku a naznačil tak, aká je pozícia Česka.
V minulých dňoch sa objavili špekulácie, že zástupcovia USA, ktorí vedú s Českom rozhovory, údajne chcú, aby sa zmluva o pobyte vojsk (SOFA) netýkala iba radarovej základne vo vojenskom výcvikovom priestore Jince, ale upravovala aj prípadnú ďalšiu prítomnosť amerických vojakov v ČR. Česká strana to odmieta. Napísal to denník Právo a odvolal sa na dobre informované zdroje, ktoré chceli zostať v anonymite.
Podľa Práva sú nezhody aj v tom, kto by mal hradiť prípadné škody spôsobené prevádzkou radaru. USA, s odvolaním sa na vlastné predpisy požadujú, aby 75 percent úhrady prípadnej škody pripadalo na americkú stranu a 25 na ČR. Českí vyjednávači však požadujú, aby Američania garantovali stopercentné plnenie škodovej udalosti.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) hy